V letu 2009 so Avstrijci zgradili več kot pet tisoč pasivnih oziroma ekoloških in energetsko varčnih hiš
Pasivne hiše so pretežno zgrajene iz naravnih materialov. |
Kako privarčevati toplotno energijo pri ogrevanju hiš in s tem denar, je problem, s katerim se že vrsto let ukvarjajo tudi slovenski strokovnjaki za gradnjo in ekološke materiale. O gradnji tako imenovanih pasivnih hiš, ki so izjemno varčne z energijo, je tekla beseda v slovenski gospodarski zbornici. Avstrijski strokovnjaki za gradnjo pasivnih hiš in številni predstavniki podjetij, ki tržijo materiale in tudi hiše, so predstavili svoje izkušnje. Srečanje so organizirali Javna agencija RS za podjetništvo in tuje investicije (JAPTI), Gospodarska zbornica Slovenije in avstrijsko veleposlaništvo v Ljubljani.
V prvem delu srečanja so svoje izkušnje predstavili avstrijski strokovnjaki, drugi del pa je bil namenjen individualnim pogovorom s slovenskimi strokovnjaki za gradnjo pasivnih hiš. Trendi razvoja in izkušnje Avstrijcev so na področju gradnje pasivnih hiš zelo spodbudni. V letu 2009 so Avstrijci zgradili več kot pet tisoč pasivnih oziroma ekoloških in energetsko varčnih hiš.
Kot smo izvedeli, so pasivne hiše zgrajene iz naravnih materialov. Osnovna konstrukcija je pretežno les. Steklo je drugi material, ki zajema skorajda tretjino, pri nekaterih hišah pa tudi polovico materiala, odvisno od tega, kje hiša stoji. Sledijo jim kamen in drugi naravni materiali. Pri izolaciji se uporabljajo naravni materiali, pomemben pa je tudi pretok zraka. Pasivne hiše porabijo dvajsetkrat manj energije kot klasične hiše. Avstrijci so pokazali nekaj fotografij tovrstnih hiš, ki so pretežno zgrajene iz lesa in imajo ravno streho.
Obnova starih blokov je tudi ena izmed dejavnosti gradbenikov iz Avstrije, ki so z bioizolacijo omogočili precejšnje zmanjšanje porabe toplotne energije. Na Tirolskem pa so zgradili naselje varčnih blokov, ki imajo samo nekaj nadstropij. Veliko naselje varčnih hiš je že zgrajeno v okolici Dunaja. V Avstriji morajo imeti graditelji teh hiš in proizvajalci materiala certifikate kakovosti. Tudi v Sloveniji narašča gradnja varčnih hiš.