Lidija Živčič iz društva za sonaravni razvoj: "Ko Slovenijo doletijo kazni, vlada ne razmišlja o izboljšanju stanja, temveč o tem, od kod bo dobila denar za njihovo poravnavo"
Zaradi izpustov ogljikovega dioksida je Bruselj Slovenijo opozarjal že pred tremi leti, ko naša država tako kot še sedem drugih držav članic EU evropski komisiji ni pravočasno posredovala načrtov za zmanjšanje izpustov CO2 v obdobju 2008 2012. Takrat zgolj zamudnica pri oddaji poročila pa bo, ker po sedanjih ocenah vlade ne bo mogla izpolniti obveznosti kjotskega sporazuma, postala zavezanka za nakup "bonov za onesnaženje" za vsa štiri leta.
Na mednarodnem trgu kupljena pravica do emisij toplogrednih plinov bo Slovenijo, ki bi smela v ozračje izpustiti 18,8 milijona kiloton CO2, a količino presega za dober milijon kiloton, v štirih letih stala 80 milijonov evrov. Po besedah okoljskega ministra Karla Erjavca je vlada že ukrepala in sprejela operativni program za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov; za njegovo izvajanje bo od letošnjega leta do leta 2012 potrebnih 604 milijone evrov.
Vlada meni, da lahko ta postavka državni proračun bremeni za 80,4 milijona evrov, 242 milijonov evrov pa je mogoče pridobiti evropskih sredstev. Za preostalih 281 milijonov evrov bo treba najti nove vire; izračuni kažejo, da lahko 170 milijonov evrov zagotovijo porabniki električne energije, ki ta dodatek k ceni elektrike že plačujejo. Do konca leta bo sprejeta še uredba, napoveduje Erjavec, ki bo vključila okoljske dajatve za obremenjevanje okolja s CO2 pri pogonskih gorivih, in sicer 0,02 evra za liter goriva.
Največji onesnaževalec ozračja je, kot ugotavlja okoljsko ministrstvo, promet.
Po podatkih direkcije za avtoceste samo ljubljansko obvoznico dnevno prevozi 70 tisoč vozil, zaradi tranzita po naši državi, ki se je med letoma
Prav zato, ker gre za dolgotrajen proces, v društvu za sonaraven razvoj Focus Lidija Živčič opozarja na nesprejemljivost vsakršnega odlašanja. Živčičeva je prepričana, da bi lahko vlada storila več, in to s takojšnjimi učinki, na primer na področju javnega potniškega prometa. Eden izmed predlogov, navaja, je zakonsko predpisano nadomeščanja potnih stroškov namesto za avtomobil za vozovnice z javnimi prevoznimi sredstvi. Po njenem mnenju pa bi se morali okoljsko bolj ozaveščeno obnašati tudi vsi posamezniki. Čeprav podražitve uporabnikom niso najbolj všečne, Živčičeva pojasnjuje, da so takšni ukrepi vendarle neizbežni.
"Primerjalno z drugimi državami so cene elektrike in pogonskih goriv pri nas še vedno prenizke. Izkušnje kažejo, da težko spreminjamo navade in vrednote, če nas kot potrošnike v to ne prisilijo z ‘udarcem po žepu’. Devet odstotkov energije na primer še vedno porabimo za povsem nepotrebno vzdrževanje električnih naprav, kot sta računalnik ali televizija, v pripravljenosti. Tudi kolesarili bi ob dražjem gorivu več," ne dvomi sogovornica.
Sicer pa je, kot je včeraj za Večer poudarila Živčičeva, slovenska vlada pri svojem odnosu in odnosu vseh njenih ministrov do okolja zelo nepovezana. "Okoljski problemi so že davno presegli okvire pristojnosti okoljskega ministra. Že zato, ker okolje najbolj onesnažuje promet, je samo po sebi umevno, da brez sodelovanja s prometnim resorjem ne gre. Za kakršne koli nacionalne ukrepe so potrebna sredstva, ki so stvar finančnega ministra, zaradi vpetosti gospodarskih dejavnikov bi moral svoj delež k varstvu okolja prispevati gospodarski minister.
Množico rešitev, ugodnih za ekologijo, ima tudi kmetijstvo, vsa ta področja pa so v vseh smereh soodvisna in morajo sodelovati, če želimo doseči napredek." Ob tem še dodaja, da "ima Slovenija vse možnosti, da kot članica EU pri oblikovanju pravil igre na katerem koli področju, ne le pri okoljskih standardih ali cestninah sooblikuje izhodišča, da pa te priložnosti navadno izpusti, ker ne vemo, kaj bi radi". Prav zato nas po njenem mnenju potem doletijo še milijonske kazni, ob katerih pa spet ne razmišljamo o konkretnih dejanjih, ki bi zadevo izboljšala, ampak o tem, kako in z denarjem od kod bomo te obveznosti poravnali.
Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009080705458171