Da bo črpalna hidroelektrarna Avče, prva tovrstna v Sloveniji, lahko začela delovati s polno močjo, bo treba dograditi še daljnovode, na obstoječih pa povečati kapacitete
Toda gradbena dela so končana in tudi okoliški prebivalci se lahko končno oddahnejo, saj se skozi Avče in Kanal ne valijo več kolone težkih in prašnih tovornjakov. Medtem, ko so bila podzemna dela na cevovodu med akumulatorskim jezerom na Kanalskem Vrhu in Avčami v glavnem očem skrita, je bila več pozornosti deležna gradnja bazena na Kanalskem Vrhu. Akumulacijsko jezero elektrarne s približno dvema milijonoma kubičnih metrov vode je že sedaj za obiskovalce prava atrakcija, neprepustnost na sicer kraškem terenu pa mu zagotavljata po osem centimetrov debela sloja asfaltbetona.
Srce črpalne elektrarne bo predstavljal reverzibilni agregat s spremenljivo hitrostjo vrtenja. ČHE Avče bo imela moč 180 MW, slovensko elektro omrežje bo leto obogatila z 426 GWh električne energije in to takrat, ko je Slovenija najbolj potrebuje. Za črpanje vode v akumulacijsko jezero bo porabila 553 GWh v času nizke tarife.
Z gradnjo črpalne hidroelektrarne so začeli pred štirimi leti. Med prvimi vidnimi znaki, da je začela ČHE Avče delovati, je zagotovo napolnjeno akumulacijsko jezero na Kanalskem Vrhu. Bazen je bil zgrajen v naravni kotanji, na robovih pa sta bili dograjeni 20-metrski pregradi.
"Kljub temu da je v naravni kotanji, je bilo treba izkopati več kot milijon kubičnih metrov
materiala, tega pa smo nato vgradili v obe pregradi," je povedal vodja projekta črpalne hidroelektrarne Miran Komel. "Površina bazena, ki je najprej nasuta s 30 centimetri drobljenega materiala iz reke Soče, na katerega sta položeni dve plasti posebnega asfalta po osem centimetrov, je kar 150 tisoč kvadratnih metrov. Na dnu bazena je narejen poseben hodnik, ki bo investitorju služil za kontrolo puščanja vode iz bazena," je še povedal Komel.
Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009121605494866
Elektrarna bo popolnoma avtomatizirana in vodena iz Nove Gorice, zato je bilo ob njenem nastajanju kar nekaj inovativnih rešitev. "Na tem mestu je zbrana špica svetovne tehnologije," se je pohvalil direktor Soških elektrarn Vladimir Gabrijelčič. Podobne rešitve kot avška elektrarna izrablja še elektrarna, ki je bila nedavno zgrajena v Nemčiji, sicer pa bo to prva tovrstna elektrarna v Sloveniji.