Ob ustanovitvi pomurske sekcije društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije v Beltincih so odprli "primer HE Mura"
Upravni odbor DOPPS, ki je letos dopolnilo 30 let delovanja – toliko je stara tudi Ptičja direktiva iz leta 1979, ki jo je sprejela Evropska gospodarska skupnost in pomeni začetek varstva narave na evropski ravni, saj je bila prvi naravovarstveni predpis EU in podlaga za Naturo 2000 -, je uradno stališče do načrtovane gradnje hidroelektrarn (HE) na Muri sprejel že 14. januarja letos. Društvo opozarja, da "je treba objekte za proizvodnjo obnovljivih virov energije v prostor umeščati s strateškim premislekom in skrbnim načrtovanjem", da spremlja "pobude in razmišljanja o gradnji verige HE na Muri, kar se večkrat omenja hkrati z ekološko sanacijo vodnega telesa reke Mure, ki naj bi bila potrebna", in da gre za "največjo slovensko reko brez velikih energetskih in drugih za naravo najbolj uničujočih objektov in eno zadnjih ohranjenih velikih nižinskih rek. To je območje z visoko biodiverziteto in vrhunsko ohranjeno naravo."
Udeleženci ustanovnega zbora pomurske sekcije DOPPS ugotavljajo, da je "Mura s svojimi obrečnimi habitati eno najpomembnejših območij za ptice v Sloveniji. Uvrščeno je v omrežje Natura 2000 za ptice, kot so srednji detel, črna štorklja, vodomec, čapljica, belovrati muhar, plašica, breguljka in druge." Izrazili so skrb "zaradi načrtov o izgradnji HE na Muri. Bojimo se, da bi to pomenilo obsežno razvrednotenje enkratnega rečnega ekosistema z aktivno rečno strugo, razvejenimi rečnimi rokavi, mrtvicami in poplavnimi gozdovi" in da "bi poseg pomenil veliko grožnjo mednarodno pomembnim populacijam ptic na tem območju". Odgovorne – zlasti Dravske elektrarne Maribor, ki skupaj s Pomurskim razvojnim inštitutom v Murski Soboti pripravljajo študijo trajnostnega razvoja ob Muri, ki bo osnova za odločitev o njeni morebitni energetski izrabi v povezavi z ekološko sanacijo – so pozvali, naj "skrbno pretehtajo, ali je hidroelektrarno sploh mogoče zgraditi brez prekomerne škode za naravo", da "se v najzgodnejše faze načrtovanja projekta in presojanja njegovih vplivov na naravo vključijo nevladne organizacije" in da se "vsi postopki vodijo transparentno in družbeno odgovorno". Sekcija je včeraj v okviru svojega poslanstva – obveščanje in ozaveščanje javnosti o varstvu narave, izobraževanje mladih, organiziranje predavanj, izletov in drugih akcij – pripravila izlet na Gajševsko jezero.