Na konferenci Združenja fotovoltaične industrije, ki je v četrtek potekala v okviru sejma Energetika v Celju, so odprli vroča vprašanja o pridobivanju gradbenih dovoljenj za gradnje sončnih elektrarn. Doslej so bili prepričani, da teh ne potrebujejo. Kot kaže, pa so interpretacije nameščanja solarnih modulov na strehe in fasade objektov raznovrstne in ob upoštevanju aktualnih določil naj bi bile takšne elektrarne v nasprotju z zakonom. Tako so vsaj predstavniki fotovoltaike v nabito polni dvorani celjskega sejmišča razumeli predstavnico ministrstva za okolje.
Takšna nasprotna stališča so med investitorji povzročila veliko zmedo, saj ne vedo, ali za sončno elektrarno na strehi in fasadi potrebujejo gradbeno dovoljenje ali ne. Jasno jim je, da ga za prostostoječe sončne module potrebujejo, za tiste na strehah pa so bili prepričani, da ne.
Takšna stališča so močno presenetila tudi predsednika Združenja slovenske fotovoltaične industrije in direktorja uspešnega podjetja Bisol iz Prebolda Uroša Merca. “Na področju zakonodaje skušamo obdržati pozitivno diskusijo z vsemi akterji, seveda tudi z ministrstvom za gospodarstvo in z ministrstvom za okolje in prostor, od katerega pa smo v zadnjih dveh mesecih pridobivali zelo različna mnenja. Uradno stališče, katerega pisno potrditev smo pričakovali v zadnjih dveh tednih, je bilo, da gradbenega dovoljenja ne potrebujemo. Včerajšnja stališča predstavnice ministrstva, da so gradbena dovoljenja potrebna, so za nas nova,” je dejal po zaključku konference. Merc v kratkem pričakuje enotno argumentacijo, ki bo jasno dorečena, da gradbena dovoljenja za sončne elektrarne niso potrebna.
V Združenju so prepričani, da takšna zmeda na področju zakonodaje ni dobra za razvoj tako perspektivne industrije, kot je fotovoltaika. Navsezadnje sončno energijo kot obnovljivi vir spodbujata tudi akcijski načrt in aktualni nacionalni energetski program.