Megalomanstvo pri naravnih virih energije ne pride v poštev

Avtor: BRANKO ŽUNEC

Megalomanstvo pri naravnih virih energije ne pride v poštev Poročali smo že o premiernem predvajanju dokumentarnega filma o zelenih energijah oziroma obnovljivih virih energije (Ove) v Pomurju in s tem povezano javno debato, ki je bila prejšnji torek v prostorih soboške Ekonomske šole v Murski Soboti. Organizator je bila Informacijska točka Evropske komisije Europe Direct, ki deluje preko zavoda Pip (pravo, informacije, pomoč), v sodelovanju s šolo in Pomurskim ekološkim centrom (Pec).

“Gre za dolgoročne investicije, ki prinašajo morda osem do deset odstotkov donosa in se povrnejo po desetih do dvanajstih letih,” opozarja gozdar Štefan Kovač

Poročali smo že o premiernem predvajanju dokumentarnega filma o zelenih energijah oziroma obnovljivih virih energije (Ove) v Pomurju in s tem povezano javno debato, ki je bila prejšnji torek v prostorih soboške Ekonomske šole v Murski Soboti. Organizator je bila Informacijska točka Evropske komisije Europe Direct, ki deluje preko zavoda Pip (pravo, informacije, pomoč), v sodelovanju s šolo in Pomurskim ekološkim centrom (Pec).

Med strokovnjaki, ki so sodelovali pri filmu in v debati, je bil tudi Štefan Kovač iz Zavoda za gozdove Slovenije, ki pojasnjuje, da “je raba obnovljivih virov in v tem okviru lesa kot naravne danosti nekaj, kar je človeka spremljalo v zgodovini še pred razvojem gozdarstva. V sodobnem svetu razmišljamo o tem, da uporabljamo naravne vire energije in čim bolj hranimo fosilna goriva, ki obremenjujejo okolje. Ni razloga, da lesne biomase ne bi umno in varčno uporabljali, ko jo pridobivamo iz gozdov, je treba upoštevati določene zakonitosti, kot so trajnost, vrstna pestrost in večfunkcijska vrednost. Ker so večinoma v zasebni lasti, je vsaka odločitev o uporabi tega obnovljivega vira odvisna od lastnika, ki mora upoštevati zakonske osnove in usmeritve javne gozdarske službe.” Po njegovem je pomembno, da “razpoložljive lesne mase ne izkoriščamo dovolj, če bi jo, bi to pomenilo zaposlitev oziroma nova delovna mesta. V Pomurju je nekaj manjših sistemov za pridobivanje lesne biomase za ogrevanje na Cankovi, v Beltincih in drugje, ki niso megalomanski, imajo do 100 ali 200 kilovatov nazivne moči.”…

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE