Odprta prva biodizelska elektrarna

Avtor: DARJA LUKMAN ŽUNEC

Odprta prva biodizelska elektrarna Elektrarna stoji v Benediktu, postavila pa jo je družba Panonica Energetika, d.o.o., ki spada pod okrilje skupine PanonicaNajsodobnejša tehnologija biodizelske elektrarne temelji na inovativnosti in zagotavlja proces pridobivanja energije, ki je prijazen tako do okolja, v katerem deluje, kot do prebivalcev, saj ne povzroča hrupa in odpadnih snovi, ki bi škodovale njihovemu zdravju, so povedali na včerajšnji predstavitvi naprave.Ključna dela elektrarne sta gorivo in njen specifični sistem. Biodizel, ki je osnovna in edina surovina za proizvodnjo elektrike, je rafiniran produkt, saj je v osnovi izdelan iz repičnega, sojinega, palmovega, olja alg in odpadnega rastlinskega olja iz restavracij. Za proizvodnjo električne energije v Benediktu je uporabljen izključno biodizel, proizveden iz odpadnih rastlinskih olj. Po besedah Dejana Šlemerja, snovalca te elektrarne in generalnega direktorja Panonice Energetike, je njena posebnost biodizelski motor, ki je dovolj robustne zasnove, da je odporen proti agresivnemu biodizelskemu gorivu, po drugi strani pa dovolj sodoben, da zadostuje merilom in predpisom o hrupu.

Elektrarna stoji v Benediktu, postavila pa jo je družba Panonica Energetika, d.o.o., ki spada pod okrilje skupine Panonica

 

Najsodobnejša tehnologija biodizelske elektrarne temelji na inovativnosti in zagotavlja proces pridobivanja energije, ki je prijazen tako do okolja, v katerem deluje, kot do prebivalcev, saj ne povzroča hrupa in odpadnih snovi, ki bi škodovale njihovemu zdravju, so povedali na včerajšnji predstavitvi naprave.

Prva biodizelska elektrarna v Sloveniji stoji v Benediktu.

Darja Lukman Žunec

Najsodobnejša tehnologija biodizelske elektrarne temelji na inovativnosti in zagotavlja proces pridobivanja energije, ki je prijazen tako do okolja, v katerem deluje, kot do prebivalcev, saj ne povzroča hrupa in odpadnih snovi, ki bi škodovale njihovemu zdravju, so povedali na včerajšnji predstavitvi naprave.

 

Ključna dela elektrarne sta gorivo in njen specifični sistem. Biodizel, ki je osnovna in edina surovina za proizvodnjo elektrike, je rafiniran produkt, saj je v osnovi izdelan iz repičnega, sojinega, palmovega, olja alg in odpadnega rastlinskega olja iz restavracij. Za proizvodnjo električne energije v Benediktu je uporabljen izključno biodizel, proizveden iz odpadnih rastlinskih olj. Po besedah Dejana Šlemerja, snovalca te elektrarne in generalnega direktorja Panonice Energetike, je njena posebnost biodizelski motor, ki je dovolj robustne zasnove, da je odporen proti agresivnemu biodizelskemu gorivu, po drugi strani pa dovolj sodoben, da zadostuje merilom in predpisom o hrupu.

 

Vse elemente v in na motorju, ki so iz plastike, gume in barvnih kovin, je treba zamenjati s primerljivimi materiali, ki so odporni proti biodizlu. Prav tako vse dovodne in povratne cevi ter številne elemente, ki so v stiku z gorivom. Rezervoar za gorivo mora biti iz primernega materiala in tudi vsi priklopi izvedeni na primeren način. Zaradi višje viskoznosti biodizelskega goriva v primerjavi s fosilnim dizlom sta potrebni tudi posebna debelina vseh cevi ter posebna filtracija goriva, ki pa ne sme zavirati pretoka goriva.

Zgrajena v pol leta

Kot je še poudaril Šlemer, je prednost biodizelske elektrarne njena hitra postavitev, saj je bila zgrajena v šestih mesecih. Osnova je pravilna izbira komponent ter ustrezno znanje o prilagoditvi na biodizelsko gorivo. Pomembne posebnosti so še zanesljivo obratovanje, kompaktnost izvedbe, saj zasede relativno malo prostora in ne zahteva velikega posega v okolje, ter neodvisnost od energenta. Njena posebnost se kaže tudi v nemotečem delovanju na okolje, v katerem je postavljena, saj ima nizko raven hrupa, čist izpuh brez vonjev in je njen videz prilagojen okolici. Omogoča izrabo tople vode, saj se med njenim obratovanjem proizvede toplota. Del se je porabi za vzdrževanje konstantne temperature biodizla v rezervoarju, preostanek toplote pa je mogoče uporabiti v druge namene.

 

V bližnji prihodnosti zato pričakujejo postavitev “toplotnih gred” za namen vrtnarstva….


Celoten članek: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2010082005568234

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE