V Sloveniji je postopek zamenjave dobavitelja električne energije zelo enostaven
Bolj zapletena pa je izbira najbolj ugodnega dobavitelja. Pri tem je mogoče uporabiti tudi primerjavo na spletnih straneh Agencije
Republike Slovenije za energijo, vendar je to šele prvi korak. Gospodinjstva morajo preveriti tudi pogoje, roke pogodb in podobno. Opravilo, ki zahteva nekaj koncentracije, računanja in časa, vendar je z zamenjavo dobavitelja na leto mogoče privarčevati kar nekaj deset evrov.
Kako zamenjati dobavitelja električne energije
Pri izbiri dobavitelja je pomembno poleg cene upoštevati tudi vse druge pogoje, ki jih ponujajo. To so predvsem časovna veljavnost pogodbe, odpovedni rok, plačilni pogoji in dodatne storitve. Pri oskrbi z električno energijo je mogoče izbirati tudi različne vrste električne energije glede na vir, iz katerega je ta pridobljena.
Postopki zamenjave dobavitelja
Potem ko se je odjemalec že odločil za zamenjavo in izbral novega dobavitelja, lahko tega pooblasti, da zanj izpelje celoten postopek zamenjave dobavitelja.
Zamenjava dobavitelja sicer poteka v naslednjih korakih:
-
Preverba razmerja z dosedanjim dobaviteljem. Odjemalec preveri, kdaj in kako lahko prekine razmerje z dosedanjim dobaviteljem.
-
Sklenitev pogodbe z novim dobaviteljem. Odjemalec z novim dobaviteljem uskladi datum zamenjave, sklene novo pogodbo o dobavi in hkrati odpove obstoječo pogodbo o dobavi pri dosedanjem dobavitelju. Na podlagi pooblastila odjemalca lahko obstoječo pogodbo o dobavi v imenu odjemalca odpove novi dobavitelj.
-
Prijava pri sistemskem operaterju. Odjemalec ali po pooblastilu novi dobavitelj prijavi sistemskemu operaterju zamenjavo dobavitelja. Če je menjava dobavitelja sistemskemu operaterju prijavljena do 10. v mesecu, bo novi dobavitelj odjemalcu začel dobavljati energijo s prvim dnem naslednjega meseca.
Postopek zamenjave dobavitelja traja od tri do največ sedem tednov od dneva, ko je popolna vloga za zamenjavo prijavljena pri sistemskem operaterju omrežja. Novi dobavitelj začne dobavljati električno energijo vedno s prvim dnem v mesecu.
Trajanje dobavnih pogodb ni določeno in je stvar dogovora med odjemalcem in dobaviteljem. Mogoče so tudi tako imenovane naročniške pogodbe, ki odjemalcev ne zavezujejo za določeno obdobje, še posebno če cena ne bo določena za celotno obdobje.
Katere pravice ima gospodinjstvo
Na spletnih straneh Javne agencije republike Slovenije za energijo so objavljene tudi pravice potrošnikov v razmerju do dobaviteljev električne energije.
Pravica do obveščenosti
Dolžnost dobaviteljev je objaviti cene električne energije. Odjemalce morajo obvestiti tudi o možnostih in pogojih zasilne oskrbe in o pravici do nadaljnje dobave kljub neplačanim računom, če bi lahko bilo ogroženo zdravje oziroma življenje odjemalca ali oseb, ki prebivajo z njim.
Dobavitelji električne energije so zavezani na svojih računih prikazovati deleže virov, iz katerih je pridobljena električna energija, ki jo dobavljajo odjemalcu.
Pravice, povezane s sklepanjem pogodb o dobavi
Pogodbe o dobavi električne energije se praviloma sklepajo kot pogodbe s pristopom, kar pomeni, da dobavitelj pripravi tipsko pogodbo. Pogodbeni pogoji morajo biti pošteni in vnaprej objavljeni. Odjemalci morajo biti pravočasno obveščeni o kakršnikoli nameravani spremembi pogodbenih pogojev in imajo pravico do odpovedi pogodbe, če se s predlaganimi spremembami ne strinjajo...
Povezane vsebine
VIr: Večer