Podjetja večinoma niso pripravljena plačevati višje cene za električno energijo, pridobljeno iz obnovljivih virov energije
Poslovni odjemalci električne energije, ki v državi porabijo okoli 70 odstotkov vse elektrike, so premalo ozaveščeni o učinkoviti rabi električne energije in rabi obnovljivih virov energije. To je nekakšna sklepna ugotovitev raziskave, ki jo je naročila državna družba SODO (Sistemski operater distribucijskega omrežja) s sedežem v Mariboru, od junija do septembra letos pa jo je opravil Inštitut za marketing pri Ekonomsko-poslovni fakulteti Maribor. Direktor družbe SODO Matjaž Vodušek je povedal, da doslej še ni nihče napravil takšne raziskave, ki bo pomenila enega od temeljev njihovega prihodnjega delovanja.
Sistemski operater distribucijskega omrežja je bil ustanovljen pred dobrima dvema letoma v skladu z evropsko zakonodajo, ki jo je prevzela naša država. Včeraj so pripravili prvo tiskovno konferenco z namenom predstavitve raziskave. Bržkone pa je to tudi znak, da so se vendarle odločili za pogumnejši nastop v javnosti, kajti družba in njeno delovanje je še zmeraj dokaj neznano in zapleteno. Kot je povedal direktor, SODO zagotavlja dovod električne energije vsem uporabnikom, kjer bdijo nad konkurenčnostjo, tako da se lahko končni odjemalci neovirano odločijo, kdo jim bo dobavljal električno energijo. Sistemski operater distribucijskega omrežja je nekakšen inženiring, ki iz petih razvojnih programov, narejenih v petih distribucijskih podjetjih, izdela celovit razvojni program, s katerim poskrbijo za zanesljivost, kakovost in okoljsko sprejemljivost. Ali imajo pri sestavljanju celovitega razvojnega programa težave s petimi direktorji distribucijskih podjetij, kajti prej so samo ti imeli škarje in platno pri načrtovanju naložb, je Vodušek odgovoril, da zgledno sodelujejo, kar mu sicer lahko verjamemo ali pa tudi ne.
V Sloveniji je okoli 900 tisoč odjemalcev električne energije, od tega je 80 tisoč poslovnih odjemalcev. Raziskava, kjer so merili stališča poslovnih odjemalcev električne energije do elektroenergetske problematike v Sloveniji, kaže, da poslovni odjemalci električne energije največ elektrike porabijo za proizvodnjo ali delovne procese. Stroški električne energije v večini podjetij predstavljajo manj kot tretjino vseh zunanjih stroškov. Povprečen delež stroškov podjetij za električno energijo v vseh letnih stroških je razmeroma nizek in je okoli 17 odstotkov. Podjetja večinoma niso pripravljena plačevati višje cene za energijo, pridobljeno iz obnovljivih virov energije. Le 6 odstotkov poslovnih odjemalcev je že investiralo v pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov energije. Petina podjetij resno razmišlja o vlaganju denarja v pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov, nadaljnjih 20 odstotkov o tem sicer razmišlja, vendar ne preveč resno, je pojasnil ugotovitve raziskave Milan Vižintin, namestnik direktorja družbe SODO.
Podrobneje sta raziskavo predstavila soavtorja dr. Aleksandra Pisnik Korda in dr. Borut Milfelner z Inštituta za marketing pri Ekonomsko-poslovni fakulteti Maribor. SODO je namreč raziskavo zasnoval dolgoročno, saj jo namerava izvajati na letni ravni in tako pridobiti merljive rezultate o odnosu poslovnih odjemalcev do elektroenergetske problematike v Sloveniji. Naslednja raziskava bo tako ponovno izvedena poleti prihodnje leto.
Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009110505483492