Od danes trgovci ne smejo več naročati novih stovatnih klasičnih žarnic, prodajajo lahko samo še tiste, ki jih imajo na zalogi
Samo še tiste stovatne klasične žarnice in klasične halogenske luči smejo trgovci v EU prodajati od danes, 1. septembra, ki jih imajo na zalogi. Novih v skladu z evropsko direktivo o ekodizajnu, ki jo je evropska komisija sprejela marca letos, ne smejo več naročati. To pomeni, da po prodaji zalog teh žarnic ne bo več mogoče kupiti. Čez leto dni bodo trgovci morali prenehati naročati nove pošiljke 75-vatnih klasičnih žarnic, septembra leta 2011 pridejo na vrsto 60-vatne, septembra 2012 pa še vse preostale. Na evropski komisiji zagotavljajo, da imajo potrošniki na voljo dovolj nadomestnih varčnih žarnic, za primere, kjer klasičnih žarnic ni mogoče nadomestiti, pa veljajo izjeme.
Zaloge pri trgovcih in potrošnikih
Evropska komisija se je odločila za postopno ukinjanje prodaje klasičnih žarnic, ni pa določila roka, do kdaj smejo biti te žarnice v prodaji, kar pomeni, da jih bodo posamezni trgovci lahko prodajali toliko časa, kot si bodo zagotovili zalog. Na komisiji računajo, da bo klasične stovatne žarnice še mogoče kupiti približno štiri mesece. Zlasti v Nemčiji so si trgovci in potrošniki že pred poletjem začeli pospešeno delati zaloge stovatnih klasičnih žarnic. Trgovcem se je njihova prodaja povečala za 40 do 150 odstotkov. Po poročilih podjetja za raziskave trga GfK se je v Nemčiji od januarja do 20. aprila v primerjavi z enakim obdobjem lani prodaja klasičnih žarnic povečala za 20 odstotkov, prodaja varčnih sijalk pa je padla za dva odstotka. Zlasti muzeji in organizatorji različnih razstav opozarjajo, da varčne žarnice ne zagotavljajo enake kvalitete svetlobe kot klasične.
Na evropski komisiji te trditve zavračajo. Pravijo, da so na voljo različne varčne žarnice, s katerimi je mogoče povsem enakovredno nadomestiti klasične. Potrošnikom svetujejo, naj varčne žarnice kupujejo glede na količino svetlobe (ta se meri v lumnih), ne več glede na moč (ta se meri v vatih), 60-vatna žarnica recimo da od 700 do 750 lumnov svetlobe, so pojasnili. Varčno žarnico naj izberejo glede na namen uporabe (ali potrebujejo bolj toplo ali bolj hladno svetlobo), ali bo svetila več ur zdržema ali jo bodo pogosto ugašali in prižigali, za zunanje luči je treba izbrati tisto, ki deluje tudi pri nizkih temperaturah.
Evropska zveza potrošnikov (Beuc) postopno ukinjanje prodaje klasičnih žarnic pozdravlja, saj varčne žarnice porabijo do 80 odstotkov manj energije, gorijo pa 8- do 15-krat dalj časa kot klasične. Opozarjajo pa, da varčne žarnice vsebujejo živo srebro, zaradi tega jih ni dovoljeno odvreči med gospodinjske odpadke, poseben postopek velja tudi za čiščenje, če se takšna žarnica razbije. Vse to bi moralo biti zelo natančno navedeno na embalaži in poskrbeti bi bilo treba za večjo osveščenost potrošnikov, dodajajo v društvu za sonaravni razvoj Focus, kjer sicer postopno ukinitev prodaje klasičnih žarnic tudi pozdravljajo.
Stare žarnice trgovcem, ne v smeti
Na evropski komisiji zagotavljajo, da bodo države članice morale poskrbeti za recikliranje rabljenih varčnih žarnic, trgovci pa bodo morali staro žarnico ob nakupu nove brezplačno vzeti nazaj in imeti pogodbo s podjetji za recikliranje. Zagotavljajo tudi, da je mednarodni znanstveni odbor za zdravje preučil riziko varčnih žarnic, ker vsebujejo živo srebro, in ugotovil, da za splošno javnost ta izdelek ne predstavlja tveganja.
Evropska komisija se je odločila zahtevati postopno ukinitev prodaje klasičnih žarnic, ker le 10 odstotkov energije porabijo za svetlobo. Varčne bodo po njeni oceni zaradi rasti povpraševanja postopno cenejše, po izračunu evrobirokratov pa bodo za 25 do 50 evrov na leto na gospodinjstvo nižji tudi računi za električno energijo zaradi manjše porabe.
Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009090105464778