Učinkovitost termoelektričnih generatorjev sedem do osem-krat višja od fotovoltaike
Trenutno sta v uporabi dve vrsti sončnih celic. Takšne, ki proizvajajo električno energijo, ter druga vrsta, ki absorbira toploto, ki jo uporabimo za gretje vode. Sedaj pa so raziskovalci na MIT (Massachusetts Institute of Technology) objavili vest o napredku v razvoju materialov, ki omogočajo neposredno pretvorbo sončne toplote v električno energijo.
V znanstvenem spisu, objavljenem v majevski izdaji revije Nature Materials (Naravni materiali), je govora o solarni termalni generaciji energije, pri čemer je treba omeniti, da je bilo optične koncentratorje, ki jih uporabljamo v ta namen v povezavi z mehanskimi toplotnimi stroji, doslej že mogoče videti na nekaterih elektrarnah večjega formata, nikakor pa ne na področju domače uporabe, kjer so za pretvorbo sončne svetlobe v električno energijo kot rečeno dolga leta skrbele fotovoltaične celice.
Glavni razlog, zaradi katerega novi tehnologiji svet posveča toliko pozornosti, je, da je učinkovitost delovanja v primerjavi s fotovoltaiko 7 do 8-krat višja. Predvsem zaradi uporabe visoko zmogljivih nanostrukturnih termoelektričnih materialov in spektralno selektivnih sončnih sprejemnikov. Pri tem so si znanstveniki zamislili novo raziskane materiale, ki so v trdni obliki in jih je mogoče uporabljati kot samostojen termoelektrični generator za proizvodnjo elektrike, ali pa dodati obstoječemu solarnemu vodnemu grelnemu sistemu.
Profesor Gang Chen, ki predava na MIT je pojasnil, da bi bilo mogoče z današnjim znanjem izdelati ploščat termoelektrični generator tako, da ga postavimo v stekleno vakuumsko tuljavo, eno stran površine pa posipamo z bakrom, ki bi absorbiral toploto. Druga stran je pri tem izpostavljena zraku, kar povzroči razliko v temperaturi med obema stranema plošče, to pa sproži pretok električne energije.
Termoelektrične naprave izdelane iz različnih materialov se danes uporabljajo v različne namene, kot so denimo prenosni ohlajevalniki za hlajenje sedežev v avtomobilih. Vendar pa se številna podjetja ukvarjajo z izboljšanjem postopka konverzije toplote v energijo, da bi lahko še bolje izkoristili pretvorbo. Eden izmed bolj zelenih načinov uporabe je gotovo tudi načrtovana namestitev na izpušni sistem avtomobilov, kjer bi se odvečna toplota pretvorila v energijo, ki bi napajala vso avtomobilsko elektroniko…