Zamenjava dobavitelja elektrike je za odjemalca prijazen in dokaj preprost postopek, novi dobavitelj ob predaji vaših podatkov uredi zamenjavo. Gospodinjstvo najprej preveri pogoje odpovedi, ki jih je ob sklenitvi postavil operater. V nadaljevanju podajamo nekatere novosti.
Kako zamenjati dobavitelja električne energije?
Pri zamenjavi dobavitelja elektrike je, razen cene, potrebno preveriti pogoje. Trajanje pogodbe je običajno časovno omejeno, nekateri operaterji imajo vezavo z odpovednim rokom, plačilni pogoji niso pri vseh enaki. Določeni dobavitelji elektrike omogočajo elektriko glede na vir, iz katerega je pridobljena. Lahko se odločate samo za zeleno energijo, pridobljeno v hidroelektrarnah ali energijo sonca (sončne elektrarne).
Če želimo postopek zamenjave izvesti še isti mesec, menjava dobavitelja elektrike več ni vezana na do 10. v mesecu, celotna zamenjava dobavitelja elektrike lahko traja do 21 dni. Ko se je odjemalec že odločil za zamenjavo in izbral novega dobavitelja, lahko tega pooblasti, da zanj izpelje celoten postopek zamenjave dobavitelja elektrike.
Zamenjava dobavitelja elektrike poteka v naslednjih korakih:
- Ob zamenjavi dobavitelja elektrike je potrebno preveriti kdaj lahko prekinemo razmerje z dosedanjim dobaviteljem elektrike.
- Z novim dobaviteljem uskladimo datum zamenjave in sklenemo novo pogodbo.
- Novega dobavitelja pooblastimo za izvedbo odpovedi obstoječe pogodbe, ta sistemskemu operaterju prijavi zamenjavo dobavitelja
- Novi dobavitelj prične z dobavo elektrike s prvim dnem v mesecu.
Kako je zaščiten odjemalec?
Na spletnih straneh Javne agencije republike Slovenije za energijo so objavljene pravice potrošnikov v razmerju do dobaviteljev elektrike, ki morajo objaviti cene elektrike in kupce obvestiti o pogojih zasilne oskrbe ter tudi o pravici do nadaljnje dobave kljub neplačanim računom, v primeru da je ogroženo življenje kupca ali družinskih članov. Hkrati so dobavitelji elektrike dolžni prikazovati deleže virov, iz katerih je pridobljena elektrika.
Cene elektrike v 2022
Odjemalce elektrike je januarja letos pričakala višja cene elektrike. Tarifne postavke omrežnine za distribucijski sistem so se namreč zvišale za 14,16 odstotka, kar za povprečnega gospodinjskega odjemalca s porabo 3500 kilovatnih ur pomeni za 1,88 evra višji mesečni strošek oziroma za 22,52 evra višji letni strošek glede na leto 2021. Je pa vlada konec januarja sprejela nekaj ukrepov za omilitev posledic visokih cen elektrike.
Sklepanje pogodb o dobavi
Pogodbe o dobavi elektrike se sklepajo kot pogodbe s pristopom, kar pomeni, da dobavitelj pripravi tipsko pogodbo. Pogodbeni pogoji morajo biti vnaprej objavljeni. Odjemalci morajo biti pravočasno obveščeni o kakršnikoli nameravani spremembi pogodbenih pogojev in imajo pravico do odpovedi pogodbe, če se s predlaganimi spremembami ne strinjajo.
Bolj zapletena je izbira ugodnega dobavitelja. Pri tem je mogoče uporabiti primerjavo Agencije Republike Slovenije za energijo, ki jo najdete na njihovi spletni strani. Opravilo se izplača, z zamenjavo dobavitelja elektrike je letno mogoče privarčevati kar nekaj denarja. Izbira primernega dobavitelja elektrike je še toliko bolj pomembna za tista gospodinjstva, kjer se kot osnovni vir ogrevanja uporablja električno energijo. V zadnjih letih se je povprečna poraba električne energije močno povišala, saj je toplotna črpalka prevzela primat med sistemi za ogrevanje. Potem so tukaj še IR paneli in nekateri drugi sistemi za ogrevanje na elektriko.
Kako ravnati, če dobavitelj preneha z izvajanjem dobave elektrike?
Postopek menjave dobavitelja elektrike je predstavljen na spletnih straneh Agencije za energijo in spletnih straneh distribucijskega operaterja SODO, pri izbiri dobavitelja pa si lahko odjemalci pomagajo z informacijami iz primerjalnika stroškov oskrbe in z informacijami na spletnih straneh posameznih dobaviteljev.
Kako je z zamenjavo dobavitelja plina?
Dobavitelja zemeljskega plina, kakor tudi elektrike, lahko kadarkoli brezplačno zamenjate, distribucijo pa še naprej opravlja za področje pristojni operater omrežja. Med kupci energentov je še vedno premalo zanimanja za zamenjavo dobavitelja energentov, ker le ti menijo, da je postopek zamenjave zapleten in zamuden, dodaten razlog pa je morda tudi premalo natančen vpogled v prihranke in akcijske ponudbe različnih dobaviteljev energije.
Povezane vsebine