Zapleteni računi za elektriko

Avtor: BORKO DE CORTI

Ob porabljeni električni energiji plačujemo še omrežnino, moč varovalk, dodatka za delo Agencije za energijo in Borzena, prispevka za obnovljive vire in zagotavljanje zanesljive oskrbe, trošarino in davek Za porabljeno električno energijo odjemalci prejmejo račun, ki ga izstavi dobavitelj električne energije. Računi praviloma prihajajo enkrat mesečno, enkrat letno pa se opravi poračun, s katerim se uskladi in popravi dejansko stanje za porabljeno električno energijo v preteklem obračunskem letu. Običajno pravimo, da smo prejeli račun za porabljeno električno energijo, vendar gre dejansko le manj kot polovica zneska za porabljeno električno energijo, vse drugo pa za omrežnino, njene dodatke, prispevke, trošarino in davek na dodano vrednost.

Ob porabljeni električni energiji plačujemo še omrežnino, moč varovalk, dodatka za delo Agencije za energijo in Borzena, prispevka za obnovljive vire in zagotavljanje zanesljive oskrbe, trošarino in davek

Za porabljeno električno energijo odjemalci prejmejo račun, ki ga izstavi dobavitelj električne energije. Računi praviloma prihajajo enkrat mesečno, enkrat letno pa se opravi poračun, s katerim se uskladi in popravi dejansko stanje za porabljeno električno energijo v preteklem obračunskem letu. Običajno pravimo, da smo prejeli račun za porabljeno električno energijo, vendar gre dejansko le manj kot polovica zneska za porabljeno električno energijo, vse drugo pa za omrežnino, njene dodatke, prispevke, trošarino in davek na dodano vrednost.

Kakšna so razmerja med postavkami na položnicah

Kakšna so ta razmerja med posameznimi postavkami, ki jih vsebuje račun za električno energijo, je odvisno od marsičesa: od priključka, porabe, paketa, za katerega se je odločil pri dobavitelju električne energije itd. Za primer smo vzeli odjemalca, ki ima trifazni odjem s tremi 20-amperskimi varovalkami (omejevalniki toka), zato se mu obračunava priključna moč v višini sedmih kilovatnih ur. Odjemalec ima prijavljen dvotarifni obračun: dnevni tok (VT – večja tarifa) in nočni tok (MT – manjša tarifa). Mesečno porabi 400 kilovatnih ur dnevnega toka in 300 kilovatnih ur nočnega toka, ki se obračunava po nižji tarifi. Priključen pa je na Elektro Maribor, ki je distributer in dobavitelj električne energije, in je uporabnik paketa Osnovna oskrba 2. stopnje.

Prikaz sestavljenega izračuna za porabljeno električno energijo (kar najbolje ponazarja grafični prikaz) glede na vhodne podatke kaže, da je odjemalec za 400 kilovatnih ur električne energije po višji tarifi plačal 26,90 evra, za 300 kilovatov po nižji tarifi pa 10,4 evra. Porabljena mesečna električna energija ga je torej stala 37,30 evra. In zdaj smo pri omrežnini, za katero je moral odšteti 27,70 evra. V tem znesku je dodatek za obračunsko moč, za dnevni in nočni tok pa se uporablja cenik za omrežnino, in sicer v tistih postavkah, ki so namenjene za gospodinjski odjem. Za dnevni in nočni tok se postavki za omrežnino razlikujeta, za omrežnino dnevnega toka je treba primakniti nekaj več.

Z omrežnino pa še ni konec postavk na računu za električno energijo. Ob mesečni porabi 700 kilovatnih ur mora ta odjemalec poravnati še dodatka k omrežnini, ki znašata 0,21 evra. To sta dodatka za Agencijo za energijo in evidentiranje pogodb na organiziranem trgu, kar je v bistvu dodatek za delovanje Borzena.

"Trošarina za gospodinjstvo"

Vlada je določila še dva prispevka, ki jih morajo poravnati odjemalci električne energije. Za našega odjemalca znašata prispevka za tolikšno porabo električne energije 1,60 evra. Od tega zneska je 1,20 evra namenjeno za podporo proizvajalcem električne energije iz obnovljivih virov energije in za soproizvodnjo toplote in električne energije z visokim izkoristkom. Preostalih 0,40 evra pa je prispevek za zagotavljanje zanesljive oskrbe z električno energijo, proizvedeno iz domačih virov primarne energije. Na računu za porabljeno električno energijo pa je še postavka "trošarina za gospodinjstvo", ki v našem primeru znaša 0,70 evra.

Vse te postavke, ko jih seštejemo, znašajo 67,5 evra in to je tudi osnova za izračun davka na dodano vrednost, ki v tem primeru znaša 20 odstotkov. Naš odjemalec mora plačati 13,50 evra davka na dodano vrednost, zato njegov skupni mesečni račun za porabljeno električno energijo znaša 81 evrov.

Iz vsega tega je mogoče razbrati, da je sestavljanje računov, ki jih prejemamo za porabljeno električno energijo, zelo zapleteno. Na končni znesek vplivajo številne postavke, predvsem pa poraba. Zato moramo biti pozorni, ko je govor o zvišanju cen električne energije ali zvišanju računov za električno energijo, saj sta to dve različni zvišanji.


Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009120205491057

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE