Žarnice gorijo 19 let

Avtor: admin

Potem ko je Evropska komisija objavila sklep o postopnem umiku Edisonovih žarnic z žarilno volframovo nitko, se kupci obračamo na proizvajalce svetilnih naprav v iskanju nadomestka. Že res, da bodo iz prodaje najprej izločene 100-vatne žarnice, šele nato postopoma druge, toda govorice o škodljivosti varčnih sijalk zaradi vsebnosti živega srebra menjavi niso v prid. Proces, ki se je pričel 1. septembra letos, naj bi bil zaključen do leta 2013, menjava energetsko potratnih in neučinkovitih žarnic pa bo imela za gospodinjstva tudi pozitivne učinke, predvsem na račun dejstva, da za …

Potem ko je Evropska komisija objavila sklep o postopnem umiku Edisonovih žarnic z žarilno volframovo nitko, se kupci obračamo na proizvajalce svetilnih naprav v iskanju nadomestka. Že res, da bodo iz prodaje najprej izločene 100-vatne žarnice, šele nato postopoma druge, toda govorice o škodljivosti varčnih sijalk zaradi vsebnosti živega srebra menjavi niso v prid. Proces, ki se je pričel 1. septembra letos, naj bi bil zaključen do leta 2013, menjava energetsko potratnih in neučinkovitih žarnic pa bo imela za gospodinjstva tudi pozitivne učinke, predvsem na račun dejstva, da za proizvajanje iste svetlobe potrošijo manj energije. Pri volframovi nitki se namreč kar 95 odstotkov vložene energije pretvori v toplotno energijo, le 5 odstotkov pa v svetilnost.

 

Klasične stovatne žarnice poslej samo še iz trgovskih zalog

Reuters
Klasične stovatne žarnice poslej samo še iz trgovskih zalog

Pred nekaj dnevi pa je Panasonic predstavil novo serijo svetilk za gospodinjsko uporabo, ki bodo sicer sprva na prodaj le na Japonskem, njihova življenjska doba pa je kar 40-krat daljša kot pri tradicionalnih žarnicah. LED-svetilke so del serije EverLed line, na prodajne police pa pridejo 21. oktobra letos. Mesečno namerava Panasonic proizvesti 50.000 kosov svetilk, uporabnik pa jih lahko uporablja v obstoječih priključkih. Izračun pokaže, da nas bo svetilka pri povprečni uporabi pet ur in pol na dan razsvetljevala do 19 let. Sodobna svetilka porabi le osmino energije v primerjavi z žarnicami na žarilno nitko, kar prinaša znaten prihranek pri stroških električne energije. Žal pa je investicija v sodobno tehnologijo bila vedno draga, in tudi pri LED-svetilki ni prav nič drugače. Panasonic sicer še ni določil cene, vendar se govori, da naj bi bilo za standardno različico treba odšteti okoli 40 dolarjev. Prav višja cena pa sodobnim varčnim svetilkam onemogoča osvajalski prehod. Na domačem tržišču ima Panasonic sicer 50-odstotni tržni delež.

 

Morda pa bo uporabnike prepričal razvoj, s katerim se ukvarjajo na MIT. Že pred slabima dvema letoma jim je s pomočjo dveh kovinskih pretvornikov uspelo zagotoviti potrebno energijo za delovanje 60-vatne žarnice, pri čemer je bila žarnica od vira energije oddaljena več kot dva metra. Tako so dokazali, da je mogoče na daljavo poslati večje količine energije, razvoj pa je bil namenjen tudi brezžičnemu polnjenju baterij najrazličnejših naprav. Žarnico, ki potrebuje znatno več energije kot sodobne varčne sijalke, so takrat opremili s kosom bakra premera 60 centimetrov na eni strani, drugi kos pa so povezali z električno vtičnico. Ko je energija stekla skozi električno vtičnico, je baker ustvaril tako močno magnetno polje, da ga je zaznal dva metra oddaljen bakreni del, povezan z žarnico. Tukaj se je magnetna energija pretvorila v električni tok, ki je privedel do tega, da žarnica posveti.

 

V prihodnosti lahko torej pričakujemo, da bodo naša stanovanja razsvetljevale le še varčne svetilke, ki jih morda ne bo več treba pritrjevati na lestence. Prihodnost bo vsekakor svetla.


Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009090105464778

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE