Zaupanje investitorjev v fotovoltaiko se vrača

Avtor: METKA PIRC

Zaupanje investitorjev v fotovoltaiko se vrača Fotovoltaiki še vedno opozarjajo na birokratske ovire za uspešen razvoj panoge v SlovenijiZ novim letom se bodo znižale zagotovljene odkupne cene s pomočjo sonca proizvedene električne energije. V primerjavi z letom 2009 bodo cene nižje za okoli 20 odstotkov oziroma za 14 odstotkov v primerjavi z letošnjim letom. Fotovoltaiki so že pozvali državo, naj znižanje ne bo tako visoko, in kot pravijo, bodo morali dogovor uskladiti z vsemi dejavnostmi znotraj obnovljivih virov energije. Predsednik Združenja slovenske fotovoltaične industrije dr. Uroš Merc je sicer povedal, da se po zapletih z gradbenimi dovoljenji zaupanje investitorjev počasi vrača, a da je trajalo skoraj tri mesece, da so banke začele spet financirati gradnje sončnih elektrarn, s tem pa so zamudili za sončno energijo ključen del leta.

Fotovoltaiki še vedno opozarjajo na birokratske ovire za uspešen razvoj panoge v Sloveniji

 

Z novim letom se bodo znižale zagotovljene odkupne cene s pomočjo sonca proizvedene električne energije. V primerjavi z letom 2009 bodo cene nižje za okoli 20 odstotkov oziroma za 14 odstotkov v primerjavi z letošnjim letom. Fotovoltaiki so že pozvali državo, naj znižanje ne bo tako visoko, in kot pravijo, bodo morali dogovor uskladiti z vsemi dejavnostmi znotraj obnovljivih virov energije. Predsednik Združenja slovenske fotovoltaične industrije dr. Uroš Merc je sicer povedal, da se po zapletih z gradbenimi dovoljenji zaupanje investitorjev počasi vrača, a da je trajalo skoraj tri mesece, da so banke začele spet financirati gradnje sončnih elektrarn, s tem pa so zamudili za sončno energijo ključen del leta.

 

Fotovoltaiki so včeraj v Celju v sklopu evropskega projekta PV Legal pripravili nacionalni forum, na katerem so opozorili na različna in nejasna pravila za priključitev sončnih elektrarn na omrežje in na akcijski načrt za obnovljive vire energije za obdobje 2010-2020 ter različne poglede nanj.

 

Do leta 2020 je namreč cilj evropske fotovoltaične industrije pokriti dvanajst odstotkov potreb po električni energiji v Evropi, kar je po besedah fotovoltaikov komercialno izvedljivo že danes z razpoložljivo energijo. S tem bi se povečala tudi energijska neodvisnost in varnost preskrbe z električno energijo v Evropi, ob takih številkah pa bi se zmanjšali izpusti ogljikovega dioksida za 196 milijonov ton. Slovenija se je zavezala, da v naslednjih desetih letih poveča delež obnovljivih virov s sedanjih 16 na 25 odstotkov v končni porabi električne energije…

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE