Image
Slika 1

V lanski popis stanovanj in drugih prostorov so popisovalci vnesli tudi garaže in vrtne lope. Če so informacije, ki sem jih dobil točne, bodo ravno garaže in lope čez čas označene za luksuzne dodatke in temu primerno obdavčene. Kaj pa če iz vrtne lope naredimo energetsko centralo? Na primer Energy Cabin?

Energetska kajuta
Pod imenom Energy Cabin se skriva popolnoma zaključen in delujoč sistem za ogrevanje zgradb. Deluje na kombinacijo sončne energije in lesnih pelet ali sekancev. Pripravljen je za takojšen priklop na ogrevalni razvod radiatorjev ali talnega ogrevanja in lahko popolnoma nadomesti kotel na plin, olje ali druga goriva. Vgrajeni kolektorji prevzamejo ogrevanje sanitarne vode skoraj preko vsega leta, kotel na pelete ali sekance s prigrajenim akumulatorjem toplote pa ogreje hišo in sanitarno vodo.


Več kot kotlarna
Zamisel temelji na mobilnosti. Avtorji ideje so hoteli problem z ogrevanjem rešiti z enim zamahom, brez poseganja v stavbo. Za postavitev potrebujemo majhno zemljišče na jušni strani hiše, kjer je dovolj prostora in ki ni zasenčen z drugimi stavbami ali drevjem. V trenutku, ko ogrevanje potrebujemo, bo dobavitelj z avtomobilskim dvigalom postavil Energy Cabin na njeno mesto, priklopil elektriko ter predtok in povratek povezal z obstoječim razvodom centralnega ogrevanja stavbe. Sledi še povezava ogrevanja sanitarne vode in zagon. Začetek in zaključek postavitve je mogoč v enem dnevu. Tako hitre rešitve ni mogoče izvesti na noben drug način. Kabino lahko kupimo ali jo samo najamemo, izdelujejo jih v razponu grelnih moči od 10 do celo 1000 kW, z enakim postrojenjem lahko poleg ogrevanja hišo tudi hladimo. Proizvajalec ponuja celo kombinirane izdelke, ki proizvajajo toploto in elektriko istočasno, vse pa je odvisno od razpološljivega časa, denarja in šelja kupca.

Image
Slika 2
Pelete vedno zmagajo

V primerjavi z drugimi energenti imajo pelete vedno prednost, po ekološki in cenovni plati. Zaradi velikih proizvodnih kapacitet je cena pelet nizka, razlika v primerjavi z nafto pa se še dalj časa počasi, a vztrajno veča. Najnovejša primerjava je takšna. Kilovat energije iz pelet stane 3,4 Centa/ kWh, iz kurilnega olja pa 8,5 Centa/kWh. Če se pripravljamo prehod od kurilnega olja na pelete, bomo zaradi manjše energetske gostote pelet potrebovali za skladiščenje več prostora. Volumen 1000 l kurilnega olja bomo nadomestili z 2000 kg pelet, ki jih spravimo v zalogovnik s prostornino 3 kubične metre. Dva kubična metra razlike v škodo pelet nebi smela biti razlog za odločitev proti. Zlasti zato, ker jih ne bomo imeli v hiši ampak v energetski kabini.

Sestava kabine
Izbira velikosti kabine je najprej odvisna od grelnih potreb hiše nato pa še od števila oseb. Najprimernejša osnova za določanje je lahko dosedanja povprečna poraba kurilnega olja na grelno sezono.


V kabini se nahaja primerno zmogljiv kotel na pelete, sončni kolektorji, zalogovnik tople vode povezan s kotlom in kolektorji, skladiščni prostor za pelete (ali sekance) in avtomatika, ki vse to vodi. Ravno uglašenost in uravnotešenost vseh elementov je pomemben razlog ob odločitvi za nakup. Pri tem je potrebno vedeti, da kotli na pelete ne delujejo popolnoma tiho, zato je za tiste ki preveč dobro slišijo bolje, da se hišna toplarna nahaja izven stavbe. Celotna zadeva deluje popolnoma avtomatizirano, potrebno je le občasno čiščenje pepela in dopolnjevanje zalogovnika pelet. Energy Cabin pa ni zanimiva samo za lastnike hiš, z večjimi enotami ogrevajo tudi hotele in bolnišnice. In končno, nikjer na internetni strani ne piše, da je ideja patentirana, zato imajo hišni mojstri in samograditelji proste roke. •


Slika 1: Maketa omogoča da z enim pogledom ugotovimo kaj se skriva v kabini
Slika 2: Velikost enote je odvisna od toplotnih potreb stavbe in števila stanovalcev

 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.