Med podatki o toplotnih črpalkah zasledimo tudi oznako o izvedbi kompresorske enote, ki je srce naprave. Med batnimi in vijačnimi je omenjen tudi scroll kompresor, ki ga je Francoz Creux patentiral že 1905. Izdelovati so ga začeli šele po drugi svetovni vojni, ko so izdelali dovolj natančne in sposobne obdelovalne stroje.

 

Dva polža

Komprimira lahko tekočine in pline. Sestoji se iz dveh plošč s polžu podobnim labirintom, pri čemer ena stoji, druga pa se premika v majhnih krožnih gibih, brez rotiranja. Pri tem črpa in tlači medij, teče pa gladko, tiho, zanesljivo in skoraj brez vibracij. Proces komprimiranja poteka enakomerno in brez sunkov. Opremljen je samo z ventilom na tlačni strani, je učinkovitejši od batnega kompresorja in ima veliko manj sestavnih delov, s čimer je povečana tudi zanesljivost delovanja.

Scroll kompresorji so bolj občutljivi na odkruške, ki lahko poškodujejo notranjo površino plošč in povzročijo netesnost ter druge poškodbe. Pomembna je tudi smer vrtenja na katero je batni kompresor neobčutljiv, scroll pa zelo, saj drugače ne deluje.

 

Scroll kompresor toplotna crpalka

 

To se lahko zgodi med zelo kratkimi prekinitvami dovoda elektrike, pri čemer je lahko napačno delovanje dalj časa neopazno, in vzrok novih okvar.

Taki kompresorji delujejo zelo mehko in ne potrebujejo podstavkov za dušenje vibracij. Kompresorski del je zelo majhen, zato so manjša tudi ohišja, kljub visokim zmogljivostim. Zaradi tega so lahko tudi ohišja toplotnih črpalk manjša kot običajno. Zmogljivost kompresorja lahko reguliramo z obtočnimi vodi, s prilagajanjem števila obratov elektromotorja ali postavljanjem več črpalk eno za drugo in vklopom po potrebi. Vsaka od teh metod pa ima svoje prednosti in slabe strani.

 

Povezane vsebine

toplotna črpalka erevija varčujem z energijo gradnja varčevanje energije ogrevanje hlajenje energetika instalacije talno ogrevanje stensko ogrevanje voda-voda sanitarna voda hranilnik toplote toplotne črpalke

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.