Kako deluje toplotna črpalka zrak - voda v praksi smo preverili pri energetskem svetovalcu Mateju Kramar iz Murske sobote. Hkrati je pojasnil kakšna je cena za toplotne črpalke zrak - voda ter kako je zanesljivo delovanje toplotne črpalke, ko je zunaj hudi mraz.

kako toplotna črpalka zrak voda deluje v praksi

Delovanje toplotne črpalke zrak - voda poteka tako, da batni kompresor in tekočina z nizkim vreliščem omogočata odvzemanje toplote na levi in oddajajanje toplote na desni strani. Toplotna črpalka je edinstvena, ker deluje z energijo pridobljeno iz okoliškega zraka - več kot dve tretjini energije pridobimo iz okolice, preostanek zagotovi kompresor.

 


Kako deluje toplotna črpalka?

Veliko ljudi, ki namerava zamenjati ogrevalni sistem, sprašuje kaj je toplotna črpalka in kako deluje toplotna črpalka. Toplotna črpalka je preprost toplotni stroj, ki deluje krožno, cevni tokokrog pa je nepredušno zaprt, edini gibljivi del pa je kompresor. Za delovanje toplotna črpalka zrak-voda potrebuje hladivo, posebno tekočino, ki se sama od sebe spreminja v paro že pri temperaturah, veliko nižjih od 0°C. Kompresor z gibanjem bata poganja hladivo skozi cevi, v katerih se na enem mestu nahaja zožen prehod, z drobno luknjico. Ta deluje kot pištola za barvanje, ki na izstopni strani hladivo pod pritiskom razprši v meglo. Ta oblak megle je zelo hladen in začne dobesedno srkati toploto iz okolice. Pri tem se malo ogreje, takoj nato ga zajame bat kompresorja in ga začne pod visokim tlakom potiskati v drugi del toplotnega stroja, kjer se zaradi pritiska utekočini in ogreje. Toploto tega vročega dela stroja nato z vodo odvzamemo in pošljemo v domače ogrevanje. Utekočinjeno hladivo po ceveh spet prispe do drobne luknjice, se razprši v hladno meglo in postopek se v sistemu toplotne črpalke znova ponovi.


Ali pri svetovancih Ensvet opažate porast zanimanja za toplotne črpalke zrak-voda ter ali jim delovanje toplotnih črpalk predstavlja prednost?

Zadnje desetletje toplotna črpalka zrak-voda izrazito pridobiva na uporabnosti, predvsem zaradi enostavne vgradnje in relativno malo posegov v hišo, ko nastopi montaža toplotne črpalke. Če hišo obnavljamo ali gradimo novo in med seboj primerjamo sisteme toplotnih črpalk, ugotovimo, da je postopek vgradnje, ki ga zahteva toplotna črpalka zrak - voda ter pridobitev subvencije zanjo relativno enostaven, toplotna črpalka pa v primerjavi z drugimi sistemi ogrevanja omogoča tudi hlajenje.

 

Kakšna je cena za toplotne črpalke? Kako se orientirati?

Monterji za toplotne črpalke priporočajo uporabnikom, da najprej ugotovijo koliko kW toplotno črpalko potrebujejo, oziroma definirajo kakšne imajo potrebe po toploti za ogrevanje. Sicer pa se v letošnjem letu povprečna cena toplotne črpalke giblje med 600 in 900 EUR/kW moči.

 

Energetski svetovalec Ensvet Matej Kramar

Energetski svetovalec Ensvet Matej Kramar pojasni, da se delovanje toplotne črpalke zrak - voda v zadnjih letih stalno izboljšuje, tako zanesljivost delovanja toplotnih črpalk, hrupnost in prihranki toplotnih črpalk.

Kako deluje toplotna črpalka zrak - voda, ko je zunaj hudi mraz?

Iz prakse opažamo, da je delovanje toplotne črpalke vprašljivo pogosto takrat ko je vgradnja vprašljiva, običajno brez priporočenih komponent proizvajalcev toplotnih črpalk. Pogosto iz razloga, da se zniža cena toplotne črpalke. Kako dobro deluje toplotna črpalka zrak-voda pri posameznem objektu je odvisno od monterja ali ta zna oceniti kaj je najbolje za posamezni primer objekta. Okvare toplotne črpalke zrak - voda običajno povzroči prenizka moč toplotne črpalke, sistem ogrevanja pa je pogosto »pod dimenzioniran«, ali je vgrajena varnostna oprema pomanjkljiva.


kako toplotna črpalka zrak voda deluje


Delovanje toplotne črpalke je možno samostojno nastavljati

Toplotne črpalke zrak - voda določenih proizvajalcev omogočajo povsem kontrolirano uporabo elektro grelnika. S preprosto regulacijo ter oštevilčenimi parametri lahko nastavite dva pomembnejša parametra - pri kateri zunanji temperaturi bo toplotna črpalka dovolila grelniku da se vklopi, če bo to potrebno, ter koliko časa naj preteče, ko toplotna črpalka vklopi prvo stopnjo grelnika.

Da se električni grelec ne vklopi lahko nastavimo na upravljalniku, tako da izberemo dovolj nizko zunanjo temp. - 30°C. Če pa se izkaže potreba za vklop grelca, pa se to zgodi po stopnjah, medtem ko, toplotna črpalka deluje. Grelec samo ’’pomaga’’ dogreti sistem in ne vklopi vse moči naenkrat, ampak samo toliko kolikor zares potrebuje toplotna črpalka, da dogreje sistem na izračunano temperaturo. Grelnik je vključen samo toliko časa, da dogreje sistem nato temperaturo v sistemu vzdržuje toplotna črpalka sama.

Pravilno dimenzionirana toplotna črpalka zagotavlja nemoteno delovanje toplotne črpalke brez podpore električnih grelcev, ki se vklopijo samo ob morebitni okvari. Določeni proizvajalci toplotnih črpalk zrak - voda zagotavljajo temperaturo ogrevne vode 60°C tudi pri zunanji temperaturi -20°C. To je dovolj tudi, če ogrevate prostore s pomočjo radiatorjev. V kolikor so potrebe po višji temperaturi vode npr. 70°C in več, je potrebno skrbno proučiti ali se vgradnja toplotne črpalke izplača.


 baner toplotne crpalke

 


toplotna crpalka BoschPreberite tudi:

Nova toplotna črpalka Bosch – še tišja od predhodnih modelov

Hrup toplotne črpalke je pri novem modelu toplotne črpalke Bosch Compress 7400i AW za okrog 20 odstotkov manjši od prejšnjih modelov. Prepriča tudi eleganten videz in velikost toplotne črpalke. Boschova toplotna črpalka Compress 7400i AW je idealna tako za ogrevanje novih hiš, kot tudi za energetsko sanirane obstoječe hiše. Kljub majhni nazivni močji je delovanje toplotne črpalke optimalno in v celoti pokrije potrebe tudi bolj zahtevnih stavb. Na izbiro sta modela z bojlerjem za sanitarnov vodo (5 in 7 kW) ali brez bojlerja. 

Več o toplotni črpalki Bosch lahko preberete TUKAJ.


Ali toplotna črpalka zrak - voda v hudi zimi potrebuje podporo električnih grelcev?

Če natančneje pogledamo kako deluje toplotna črpalka zrak - voda, ki se mora izkazati, ko nastopi hujši mraz, ta pogosto kompenzira delovanje z dodatnimi zunanjimi električnimi grelci. Grelci naj bi »pomagali«, da ne pride do zamrznitve zunanje enote. Žal se take toplotne črpalke zrak - voda izkažejo s slabšim letnimi izkoristkom in višjimi obratovalnimi stroški, ki pa jih seveda ne želimo. Električni grelci so idealna rešitev v primeru izpada elektrike ali vzdrževanja sistema in niso namenjeni konstantni podpori za delovanje toplotne črpalke pozimi.

 

Dogaja se, da glede na toplotne izgube posamezne hiše monterji v želji »da je cena toplotne črpalke čim nižja« izberejo prenizko moč.

Res je. Monterji se pogosto zanašajo na kataloški podatek kakšna je moč toplotne črpalke zrak - voda, ne upoštevajo pa moči, ki jo toplotna črpalka lahko zagotovi pri nižjih zunanjih temperaturah.

 

Ponudniki toplotnih črpalk delovanje toplotne črpalke prikažejo s t.i. temperaturnimi tabelami, iz katerih je razvidna moč toplotne črpalke pri različnih zunanjih temperaturah, kaj je ob tem pomembno za uporabnika?

V situaciji, ko so toplotne izgube hiše prevelike za toplotno moč črpalke, lahko nastopi pomoč s strani električnih grelcev. Nepravilno dimenzioniranje moči toplotne črpalke povzroči delovanje toplotne črpalke z večjim številom vklopov električnih grelcev in poveča porabo elektrike, izkoristek pa se zmanjša. Primarna naloga vgrajenih grelcev je zagotoviti neprekinjeno ogrevanje v primeru ko delovanje toplotne črpalke odpove, torej ko gre za okvare.

Povezane vsebine


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.