Skupaj z Avstrijo k energetski učinkovitosti

S čezmejnim projektom MOVE želijo prispevati k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov z učinkovitejšo rabo in s povečanjem izrabe obnovljivih virov energije E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev s Ptuja, je skupaj s projektnimi partnerji pričel izvedbo čezmejnega projekta MOVE. Včeraj so ga predstavili na tiskovni konferenci na Ptuju. S projektom želijo z učinkovitejšo rabo energije (URE) in s povečanjem izrabe obnovljivih virov energije (OVE) prispevati k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Povezuje partnerje z osmih krajinskih območij Avstrije in Slovenije: avstrijske Štajerske, avstrijske Koroške, Gradiščanskega, Pomurja, Štajerske, Savinjsko-Šaleške, Koroške, Gorenjske.Projekt s polnim naslovom MOVE towards Energy Sustainability je umeščen v obdobje od 1. maja letos do 30. aprila 2012. Njegova vrednost je 2,997.855,90 evra. Projekt MOVE delno financira Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru operativnega programa Slovenija – Avstrija 2007-2013, ki podpira teme trajnostnega razvoja. Cilji so zmanjšanje emisij CO2, zavarovanje primarnih virov energije, povečanje diverzifikacije rabe in oskrbe energetskih virov, povečanje deleža OVE v primarnih energetskih bilancah Slovenije in Avstrije, zmanjšanje porabe končne energije in skupni razvoj kompetenc na področju URE in OVE.

S čezmejnim projektom MOVE želijo prispevati k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov z učinkovitejšo rabo in s povečanjem izrabe obnovljivih virov energije

E-zavod, zavod za projektno svetovanje, raziskovanje in razvoj celovitih rešitev s Ptuja, je skupaj s projektnimi partnerji pričel izvedbo čezmejnega projekta MOVE. Včeraj so ga predstavili na tiskovni konferenci na Ptuju. S projektom želijo z učinkovitejšo rabo energije (URE) in s povečanjem izrabe obnovljivih virov energije (OVE) prispevati k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Povezuje partnerje z osmih krajinskih območij Avstrije in Slovenije: avstrijske Štajerske, avstrijske Koroške, Gradiščanskega, Pomurja, Štajerske, Savinjsko-Šaleške, Koroške, Gorenjske.

Projekt s polnim naslovom MOVE towards Energy Sustainability je umeščen v obdobje od 1. maja letos do 30. aprila 2012. Njegova vrednost je 2,997.855,90 evra. Projekt MOVE delno financira Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru operativnega programa Slovenija – Avstrija 2007-2013, ki podpira teme trajnostnega razvoja. Cilji so zmanjšanje emisij CO2, zavarovanje primarnih virov energije, povečanje diverzifikacije rabe in oskrbe energetskih virov, povečanje deleža OVE v primarnih energetskih bilancah Slovenije in Avstrije, zmanjšanje porabe končne energije in skupni razvoj kompetenc na področju URE in OVE.

S projektom MOVE bodo na čezmejnem prostoru Avstrije in Slovenije z vzajemnim sodelovanjem obeh strani analizirali potencial URE in OVE, na podlagi tega pripravili programe usposabljanja za strokovno in širšo javnost, programe in ukrepe za pospeševanje uporabe OVE in spodbudili sodelovanje podjetij, ki se ukvarjajo z OVE-tehnologijami. Tako bodo dodali kamenček k mozaiku, ki je potreben za doseganje ciljev energetske trajnosti čezmejnega območja.

Večina učinkov v Sloveniji bo namenjena predvsem javnim ustanovam. V okviru delovnega sklopa Energetska učinkovitost javnih stavb bodo v Sloveniji izvedli 200 preliminarnih energetskih pregledov javnih stavb, 20 detajlnih energetskih pregledov in analiz gradbene fizike in osem investicijsko-tehničnih dokumentacij za ukrepe URE in OVE. V okviru paketa Sončna energija bodo identificirali 16 lokacij za postavitev solarno/termalnih ali fotovoltaičnih sistemov in pripravili 16 poslovnih načrtov za njihovo postavitev na javnih stavbah.

Prav tako bodo skozi celotno obdobje trajanja projekta potekala izobraževanja, ki naj bi povečala kompetenco celotne družbe. Načrtujejo pripravo 16 praktičnih delavnic, štirih seminarjev in oblikovanje visokošolskih izobraževalnih programov. Izdelali bodo osem izobraževalnih modulov, posebej pripravili 24 delavnic za strokovnjake, za širšo javnost pa bo zanimiva priprava treh tehničnih dokumentacij za sanacijo in novogradnjo javnih stavb. Vse skupaj bodo zaokrožili v katalogu dobrih praks energetsko učinkovite gradnje in priročniku za projektiranje.


Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009102805481297

"Že sedaj vabimo k sodelovanju občine in javne ustanove z območja Pomurja, Podravja, Koroške, Savinjsko-Šaleške in Gorenjske," je včeraj še povedal Darko Ferčej, direktor E-zavoda.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE