Sonce je v resnici odgovor na vsa energetska vprašanja človeštva, gospodinjstva pa lahko svoj delež prispevamo z lastno proizvodnjo elektrike na strehi objekta. Streha stavbe je neuporabljena in najbolj primerna ploskev za namestitev za solarne module, zato je pred montažo potrebno presoditi, ali imamo streho primerno za sončno elektrarno.
Streha in sončna elektrarna – pomembna vprašanja
Američani so ugotovili, da bi 40% potrebne elektrike lahko zajeli s strehami. Koliko elektrike bi lahko pridelali s solarno elektriko s pomočjo gospodinjstev v Sloveniji nihče ne more vedeti, ker vsaka streha ni primerna za izgradnjo sončne elektrarne.
Zato si je pred odločitvijo za postavitev sončne elektrarne potrebno zastaviti nekaj vprašanj. Na primer, kako razčlenjena je moja streha, kam so obrnjene in kako so nagnjene njene površine ter iz kakšnega materiala se sestoji. Nato pa še, ali je streha osenčena, kako stara je konstrukcija ,lahko prenese dodatno obremenitev ter koliko panelov lahko namestimo nanjo.
Razlika med vzhodno in južno stranico ni tako velika kot bi pričakovali
Tudi vzhod ni slab, kaj kaže praksa
Jasno da je na jug obrnjena streha najugodnejša, vzhod in zahod pa sta za okrog 15% slabša. Krajev, kjer bi bilo več brezoblačnih vzhodov kot zahodov ni, zato sta obe strani enako dobri. Nekateri pa zaradi popoldanske povečane porabe elektrike module raje pritrdijo na zahodno stran strehe.
Pri nas je najboljša usmerjenost točno proti jugu z naklonskim kotom modulov 32°, izplen pa bo manjši za 5%, če od tega odstopamo za 20°. Ker naklona strehe ne bomo spreminjali, module skoraj vedno montiramo vzporedno s kritino. Pri tem je najpomembneje omogočanje prostega pretoka zraka tudi pod njimi, saj imajo hladnejši moduli večji izkoristek kot pregreti.
Odkloni – padanje učinkovitosti modula glede na orientacijo strehe
Nosilnost konstrukcije pozimi
Pri nas je upoštevana obremenitev z debelo plastjo snega, zato je za vsako normalno ostrešje teža modulov zanemarljiva. Dodatna obremenitev je običajno enaka, kot če bi na kritino položili še eno plast strešnikov. Način pritrditve se spreminja glede na vrsto kritine, ter omogoča enostavno in varno sidranje.
Lahko pa module namestimo tako, da so vgrajeni – integrirani v streho stavbe in v celoti nadomestijo strešno kritino na teh površinah. Na strehah z bitumensko kritino, strešnike samo privzdignemo ter namestimo nosilne plošče, na opečnatih strehah pa je potrebno strešnike odstraniti in jih nato namestiti nazaj. Sončne elektrarne postavljamo za naslednjih 40 let, zato vse preboje skrbno zatesnimo.
Najpogostejša ovira za izgradnjo sončne elektrarne je neprimerna streha, ter soglasje za sončno elektrarno v primeru, da električno omrežje priklopa ne dopušča. Za povprečno stanovanjsko hišo s porabo 5.000 kWh električne energije letno potrebujemo cca. 32 m2 strehe, ob tem, da 1 kW elektrarna proizvede 1.100 kwh in ta zahteva 6-7 m2 površine strehe.
Kako do optimalnega delovanja sončne elektrarne
Uporaba optimizatorjev je v Sloveniji najbolj razširjena rešitev in omogoča optimalno delovanje posameznega modula, kar je posebej priporočljivo na osenčenih lega in kadar je sončna elektrarna postavljena na ločenih strešnih površinah. Kjer se nahajajo ovire, visoke stavbe, drevesa ali stebri bodo sence zmanjšale proizvodnjo elektrike. Solarna elektronika ima rešitev tudi za te primere, na primer izdelek Solar Edge, ki za 10% izboljša učinkovitost sistema sončne elektrarne, kljub delno osenčenim ploskvam. Če se stavba nahaja na področju z več prahu v zraku, je čiščenje modulov zelo koristen poseg.
Za ogled vaše strehe pokličite podjetje Moja elektrarna, ali oddajte kotnaktni obrazec spodaj, pripravijo vam vse potrebno za izvedbo vaše sončne elektrarne – izvajajo svetovanje, poskrbijo za financiranje, izvedejo projekt in nadzorujejo delovanje.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fieldsEnertec d.o.o.