Okoljska konferenca: Okrepiti moramo uresničevanje predpisanih okoljskih zavez

Avtor: admin

Država ni bila tako uspešna pri izpolnjevanju obveznosti, ki jih je sprejela na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, so izpostavili govorci konference. Številni predpisi in programi, katerih cilj je izboljšati energetsko učinkovitost in zmanjšati emisije toplogrednih plinov, že veljajo, vendar se ne izvajajo, so poudarili udeleženci strokovne konference, ki jo je v Ljubljani pripravila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS).Izkušnje drugih držav kažejo, da ti ukrepi spodbujajo inovativnost in razvoj novih “okoljskih dejavnosti”, ki predstavlja rastoči in vse pomembnejši gospodarski sektor, so sporočili iz GZS.Na podlagi predstavljenih primerov uspešnih praks so udeleženci ocenili, da obstajajo možnosti za uvedbo energetsko učinkovitih rešitev in posledično za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Ukrepe je treba izvajati na vseh ravneh in v vseh sektorjih družbe, za njihovo uresničevanje so potrebne spodbude države.

Ljubljana, 8. decembra (STA) – Uresničevanje predpisanih okoljskih zahtev in ukrepov je treba okrepiti in pospešiti, med njimi tudi z uvedbo spodbud in olajšav, so izpostavili govorci na današnji konferenci Učinkovito z energijo. Izkušnje drugih držav namreč kažejo, da je možno zmanjšati emisije toplogrednih plinov, ne da bi bila s tem ogrožena konkurenčnost gospodarstva.

 

Država ni bila tako uspešna pri izpolnjevanju obveznosti, ki jih je sprejela na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, so izpostavili govorci konference. Številni predpisi in programi, katerih cilj je izboljšati energetsko učinkovitost in zmanjšati emisije toplogrednih plinov, že veljajo, vendar se ne izvajajo, so poudarili udeleženci strokovne konference, ki jo je v Ljubljani pripravila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS).

 

Izkušnje drugih držav kažejo, da ti ukrepi spodbujajo inovativnost in razvoj novih "okoljskih dejavnosti", ki predstavlja rastoči in vse pomembnejši gospodarski sektor, so sporočili iz GZS.

 

Na podlagi predstavljenih primerov uspešnih praks so udeleženci ocenili, da obstajajo možnosti za uvedbo energetsko učinkovitih rešitev in posledično za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Ukrepe je treba izvajati na vseh ravneh in v vseh sektorjih družbe, za njihovo uresničevanje so potrebne spodbude države.

 

Ob tem so udeleženci zaskrbljeni nad predvidenim petkratnim povečanjem prilivov v proračun za leto 2010 iz naslova okoljske dajatve na emisije ogljikovega dioksida. Dosedanje olajšave, ki so jih lahko podjetja uveljavljala za izvedbo zmanjšanja emisij, so predstavljala manj kot pet odstotkov prilivov iz tega naslova. "Žal je tudi pravica do te olajšave ugasnila. Predvidena je nova shema, v pripravo katere je treba vključiti tudi gospodarstvo," so poudarili udeleženci, ki so se zavzeli za enostaven, pregleden in okoljsko učinkovit model, ki bo spodbujal podjetja k nenehnemu izboljševanju.

 

Predlagajo, da se posebej spodbudi izvajanje prostovoljnih programov, ki lahko pripomorejo k hitrejšemu uresničevanju ukrepov učinkovite rabe energije in drugih virov. Pristopi naj se k uvedbi in izvajanju "zelene davčne reforme" oz. ustreznih prerazporeditev znotraj davčnih bremen. Ostro nasprotujejo dvigu CO2 dajatve, brez sočasnega sprejema ukrepov v smislu zelene davčne reforme oziroma namenske uporabe sredstev za učinkovito rabo energije in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov.

 

Strokovne konference Učinkovito z energijo in okoljem, ki jo je organizirala GZS, se je udeležilo preko 100 udeležencev iz gospodarstva. Svoje pristope k obvladovanju okoljskih vidikov poslovanja in energije, s prepletanjem obeh vidikov in njihovim medsebojnim usklajevanjem so prikazali predstavniki Salonita, Leka in Save Tires. Podjetja so pokazala, da ne zaostajajo za svojimi zahodnimi sosedami in da jih lahko v nekaterih vidikih, s stališča pozitivnih učinkov, celo prekašajo.


Vir: http://www.sta.si/vest.php?id=1457476

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE