Zamenjava ogrevalne naprave

Avtor: Drago Škantelj

Ob občutnem dvigu cen električne energije lani se je marsikdo vrašal, koliko je njegovo ogrevanje s toplotno črpalko sploh cenejše od ogrevanja s kurilnim oljem. Razlika v korist toplotne črpalke se je znižala, saj se razmerje med cenami različnih energentov ves čas spreminja.


Ob občutnem dvigu cen električne energije lani se je marsikdo vrašal, koliko je njegovo ogrevanje s toplotno črpalko sploh cenejše od ogrevanja s kurilnim oljem. Razlika v korist toplotne črpalke se je znižala, saj se razmerje med cenami različnih energentov ves čas spreminja.


Ogrevanje s toplotno črpalko pa je bilo vseeno ves čas cenejše. Cene energentov se spreminjajo, nekaj časa je nekoliko dražja elektrika in nato spet kurilno olje. Razmerje obeh se, dolgoročno gledano, počasi spreminja, na slabše kurilnemu olju, ki tudi bolj onesnažuje naše okolje. Zakonske omejitve so vse bolj restriktivne ravno na področju onesnaževanja okolja. Zaradi ekonomske krize se je olje, po katerem v svetu ni bilo toliko povpraševanja, pocenilo, sedaj pa se cena ponovno približuje 1€ za liter. Pred zimo bo ta meja verjetno tudi presežena. Če spremljamo trend v zahodnih, razvitejših državah, kjer so nihanja zaradi krize nižja, ostaja razmerje cen obeh energentov približno enako. To je dolgoročno pričakovati tudi v Sloveniji.

slika_knut_toplotna_crpalka


Razmerje cen je še zlasti pomembno pri toplotnih črpalkah zrak/voda, ki imajo letno grelno število, to je izkoristek, res nekoliko slabši. Vseeno pa se mnogo investitorjev odloča za toplotno črpalko zrak/voda, saj je v mnogih primerih edini način, kako znižati stroške ogrevanja.


Tipičen primer je, ko želimo zamenjati ogrevalni energent z okolju prijaznejšim in cenejšim ogrevanjem, to je s toplotno črpalko. Če nimamo dovolj velike parcele za položitev zemeljskega kolektorja ali pa energetskih stebrov, energetske vrtine pa so nam predrage, je pravilna rešitev, ki je tudi cenejša, vgradnja toplotne črpalke zrak / voda.

 

Ta je zlasti primerna pri starejših, slabše izoliranih in energetsko potratnih objektih. Žal se država premalo zaveda, da imajo lastniki starejših objektov tudi največkrat omejena finančna sredstva. V takih energetsko zahtevnih objektih, so po vgradnji toplotne črpalke tudi najvišji prihranki. Izolacija celotnega objekta bi seveda prinesla najvišje znižanje porabe energije, bi pa bila tudi občutno dražja kot vgradnja kakovostne toplotne črpalke zrak / voda. Populacija je vse starejša, vedno več lastnikov hiš pa ne zmore več večjih naporov s pripravo ter kurjenjem z drvmi ali višjih stroškov kurilnega olja, predvsem zaradi prenizkih pokojnin.

 

Naslednji primer so manjši proizvodni, športni in drugi objekti, z visokimi stroški ogrevanja in priprave velike količine tople sanitarne vode.

 

Eden od primerov so večstanovanjski objekti, ki v poletnem času porabijo za ogrevanje sanitarne vode veliko količino kurilnega olja. Sanitarno vodo bi lahko ogrevali s primerno eno ali večimi toplotnimi črpalkami zrak/voda, občasne termične šoke (pregretje sanitarne vode na 70°C) pa bi lahko izvedli s kotlom in ob tem občutno znižali porabo kurilnega olja, ki imajo poleti, zaradi pogostih vklopov, zelo nizek izkoristek.

 

Seveda je potrebno v vsakem primeru, zlasti pri večjih objektih, poiskati priznanega strokovnjaka z dolgoletnimi izkušnjami, ki vam bo pripravil najugodnejšo rešitev, vam prikazal realne možnosti ter ocenil prihranke. Najugodnejša rešitev naj zajema tudi predloge manj sprejemljivih posegov za investitorja, namreč kako z najmanjšim finančnim vložkom dodatno znižati energetske izgube.

 

Več na www.knut.si ; www.nibe.si
tel.. 01 788 99 16

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE