Raziskava energetske učinkovitosti je pokazala, da v Sloveniji skoraj tri četrtine prebivalcev z energijo ravnajo preveč potratno.
Več kot polovica Slovencev živi v zablodi, da z energijo ravna učinkovito. Zanimivo pa je tudi to, da je razkorak med tem, kar mislimo o svoji učinkovitosti, in tem, kako dejansko ravnamo z energijo, večji v Sloveniji kot v EU, ugotavlja Rajko Dolinšek, direktor Informe Echo.
83 odstotkov Slovencev je prepričanih, pravi, da so učinkoviti pri ravnanju z energijo v svojih domovih. Spremljanje dejanskega ravnanja preko Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS 2010 pa kaže, da skoraj tri četrtine prebivalcev z energijo ravnajo preveč potratno. Deklarativno strinjanje seveda ne prispeva k večji energijski učinkovitosti Slovenije, ampak predstavlja oviro pri doseganju tega pomembnega cilja. S spreminjanjem obnašanja bi lahko zmanjšali porabo, ob tem pa ohranjali bivalno ugodje. Še bolj pa bi zmanjšali porabo s premišljenimi investicijami v učinkovito rabo energije.
Na Centru za energetsko učinkovitost pri IJS, ki pripravlja interpretacijo rezultatov raziskave REUS 2010, so primerjali deklarativni in dejanski odnos do rabe energije in okolja. Primerjava je bila narejena z raziskavo Eurobarometer iz leta 2006, ki se izvaja v državah EU25. Ugotovili so, da je razkorak med tem, kar mislimo o svojem ravnanju, in dejanskim ravnanjem veliko večji v Sloveniji, kot je v evropskem povprečju…