Šest mladih inženirjev je v dobrem letu postavilo enajst sončnih elektrarn, ki v omrežje na leto oddajo okrog 1200 megavatnih ur energije ali dovolj za 600 gospodinjstev. Trenutno se pripravljajo na gradnjo še dvanajstih, vsakih 100 kilovatnih ur energije pa jim na leto prinese približno 10.000 evrov prihodka. »Glede na investicijo zaslužek ni velik, je pa zanesljiv, in to je bilo tudi moje vodilo ob odločitvi za to pot,« pravi Peter Šorli, direktor TEP – posoškega energetskega podjetja.
»Zanimanje za sončne elektrarne je zelo veliko, tudi za drugo leto imamo do julija zagotovljen posel,« pojasnjuje Šorli. V Poljubinju so konec oktobra odprli četrto največjo samostoječo elektrarno v Sloveniji. Največjo elektrarno na Krasu, ki je zaradi dobrega sončnega potenciala med tovrstnimi podjetji najbolj iskan, so postavili v Kobjeglavi.
»Zasluge so v dobri ekipi,« na vprašanje, kako jim je zgolj v enem letu uspelo prebiti se v sam vrh fotovoltaičnih podjetij, odgovarja Šorli in dodaja, da je »to tudi tržna niša, ki smo jo ob pravem času zagrabili«. Možnosti za izkoriščenje sončne energije so v Posočju sicer povprečne, zato se vse bolj ozirajo po Krasu in Goriških brdih.
Čeprav naj bi se po predlogu ministrstva za finance odkupne cene sončne energije naslednje leto zmanjšale za 13 odstotkov in nato vsako leto za dodatnih 10 odstotkov, Šorlija spust cene ne moti. »Cela Evropa to počne in gospodarstvo se bo prilagodilo. Bolj me moti, da Slovenija ukinja dodatno 15-odstotno subvencijo za sončne elektrarne, integrirane v streho stavbe, ki nadomeščajo strešno kritino. S to pomočjo smo obnovili kar nekaj objektov in jim vrnili življenje…