Vpliv človeka na okolje in zdravje

Avtor: Simon Tihec

Novinarji so strokovnjake za posamezna področja zaprosili, da naj vsak pripravi svoj predlog pristopa za reševanje in preprečevanje poslabšanja okoljskega ravnotežja.

Predlog naj bo čim krajši in naj vsebuje še utemeljitev. Predlogi naj bodo takšni, da jih lahko izvede ali upošteva vsak. Predstavljamo sedem predlogov iz skupine petdesetih.

Živi enostavneje

Kupovanje pravic do izpustov ogljikovega dioksida je politično dejanje in ne bo rešilo ničesar. Vendar še obstaja stara steza, ki vodi v smeri zmanjšanja slabega učinka vsakega posameznika na planet in je skladna z evangeličanskimi ali budističnimi nauki: Živi enostavno, meditiraj, porabi manj, misli več. Spoznaj svoje sosede. Izposodi si, ko potrebuješ in posodi, ko te prosijo. Filozof Schumacher je to filozofijo opisal v svoji knjigi Majhno je lepo: “Velikokrat presenetljivo majhni koraki vodijo do izjemnih rezultatov”.

Pridelaj svoje gnojilo

ZDA porabijo letno za več kot 5 milijard dolarjev umetnih gnojil, izdelanih iz nafte, ki prodirajo v podtalnico in oddajajo dušikov oksid, ki je tudi plin tople grede. Poleg tega polijejo na polja stotine ton sredstev proti plevelu. Zato je potrebno poizkušati in se vrniti k dobremu staremu kompostu, pomešanemu s pokošeno travo, ki pomeni vračanje snovi v naravni krog. Plevel pa je samo ena od mnogih rastlin.

farmadent_oglas

Zavračaj nepotrebno embalažo

je bolje, papir ali plastika? Kaj pa, če je najbolje brez obeh? Za izdelavo embalaže je bila porabljena energija in to pomeni ogljikov dioksid. Za začetek lahko začnemo zavračati embalažo, ki je nujno ne potrebujemo. Po vodo iz avtomata lahko gremo večkrat z isto plastično čašo, vrečko s praškom lahko primemo za njen ročaj. Tudi velika podjetja se obnašajo podobno. HP bo svoje kasete za tiskalnike izdeloval iz tanjše plastike, s čimer bo letno zmanjšal emisije enako, kot če bi s ceste odstranil 3500 avtomobilov.

Obesi perilo

Kljub temu da si iz volne svoje ovce sam spleteš in stkeš svojo majico, je okoljska prijaznost tvoje garderobe odvisna samo od načina pranja. Rezultat najnovejše študije potrjuje, da je 60% energije, povezane s kosom oblačila, porabljene za pranje in sušenje. Rešitev ni prenehanje pranja temveč pranje z nižjimi temperaturami, z vedno napolnjenim pralnim strojem in to s strojem, ki porabi malo energije. Nato perilo obesi in ga ne položi v sušilnik. Na ta način lahko zmanjšamo emisije CO2, ki so povezane s pranjem perila, za kar 90%.

Ugasni računalnik

Ohranjevalnik zaslona ni varčevalec energije. Po ameriških raziskavah je celo 75% električne energije, porabljene doma, izgubljene zaradi naprav, ki so v stanju pripravljenosti, v stand bayu. Povprečen PC, brez vključenega monitorja, porabi od 60 do 250Wh elektrike na dan. Elektronika, ki je vključena 24 ur in 7 dni v tednu doda še svoj nemajhen delež. Z ugašanjem naprav lahko svoje emisije CO2 zmanjšamo za 83%, na samo 63 kg CO2 na leto.

Preskoči zrezek

Kdo je bolj odgovoren za ogrevanje planeta, tvoj BMW ali tvoj Big Mac? Verjeli ali ne, to je burger. Svetovna industrija mesa odda 18% vseh svetovnih toplogrednih plinov, celo več kot prevozi. Podatek je vzet iz letnega pregleda Združenih Narodov. Za večino izpustov je kriv metan iz iztrebkov, katerega toplogredni učinek je kar 23 krat višji od tistega, ki ga ima CO2, dušikov oksid pa celo 296 krat neugodnejšega.

Po planetu trenutno hodi 1,5 milijarde govedi in 1,7 milijarde ovac in koz. Njihovo število se zelo povečuje, zlasti v nerazvitem svetu. Pričakujejo, da se bo proizvodnja mesa do leta 2050 podvojila. Če seštejemo vzrejo, prevoze in hranjenje mesa, ima en zrezek enako slab učinek kot jo ima vožnja z vojaškim terencem Hummerjem!
Če postaneš vegetarijanec, lahko svojo proizvodnjo CO2 zmanjšaš za 1,5 tone na leto, če pa zamenjaš običajni avto za hibridnega pa boš prihranil samo 1 tono CO2 na leto.

Reci ne plastičnim vrečkam

Plastične vrečke, ki jih prinašamo domov iz nakupovalnih pohodov najverjetneje končajo na smetišču. Vsako leto izdelajo več kot 500 milijard vrečk, in jih od te količine reciklirajo manj kot 3%. Običajno so izdelane iz polietilena in se bodo na smetiščih razgradile šele po 1000 letih, med razpadanjem pa bodo v okolje spuščale škodljive toplogredne pline. Zato lahko onesnaževanje enostavno zmanjšamo z uporabo tekstilne vreče, za večkratno uporabo. Američani tak način nakupovanja imenujejo BYOB (Bring Your Own Bag – prinesi svojo vrečko).

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE