Količina energije iz obnovljivih virov bi lahko do sredine stoletja zrasla za od tri- do 20-krat, kaže osnutek poročila ZN. Prehod na obnovljive vire energije sicer ovira cena
Energija iz obnovljivih virov, kot sta vetrna in sončna energija, bo do leta 2050 močno zrasla, pričakovani tehnološki napredki pa bodo prinesli precejšnje znižanje stroškov, kaže osnutek poročila Združenih narodov, do katerega se je dokopal Reuters. V doslej najbolj obsežnem poročilu o obnovljivih virih energije (OVE) piše, da bi lahko obnovljivi viri brez biomase, pri kateri gre večinoma za porabo lesa za kuhanje in ogrevanje v državah v razvoju, do sredine stoletja narasli za od tri- do 20-krat.
»Stroški večine tehnologij za izkoriščanje OVE so upadli in pričakovati je večje dodatne tehnične napredke,« piše v poročilu IPCC, ki temelji na 164 različnih scenariji. »Pričakovati je nadaljnje znižanje stroškov, zaradi česar bo več možnosti za boj proti podnebnim spremembam in manj potrebe po političnih ukrepih za hitro zagotovitev rabe OVE,« še piše.
Leta 2008 med OVE prevladovala biomasa
Večina ob 164 scenarijev kaže na »bistveno povečanje količine energije iz obnovljivih virov do leta 2030, 2050 in tudi kasneje«. Leta 2008 je po svetu energija, proizvedena iz obnovljivih virov, predstavljala okoli 12,9 odstotka vse proizvedene energije. Z 10,2 odstotka je prevladovala biomasa, sledili so hidroenergija, vetrna energija, geotermalna energija, sončna energija in energija, pridobljena iz oceanov. V poročilu predvidevajo, da se bo uporaba tovrstne energije verjetno še naprej širila, tudi brez novih ukrepov za spodbujanje prehoda iz fosilnih goriv.
Cena ovira prehod na OVE
Pri pogajanjih ZN glede novega dogovora za boj proti segrevanju podnebja je bilo le malo napredka. Na vrhu v Kopenhagnu leta 2009 se niso uspeli dogovoriti o zavezujoči pogodbi za bolj proti segrevanju. Velika ovira pri prehodu na OVE je njihova cena. »Stroški energije iz obnovljivih virov so trenutno višji od tržnih cen energije, čeprav je v drugih primerih energija iz obnovljivih virov že gospodarsko konkurenčna.«…