Nov udarec za gospodarstvo: vlada bo zvišala prispevek za zeleno energijo

Avtor: Jurij Šimac, Tanja Smrekar

Prispevek za obnovljive vire energije se bo v povprečju zvišal za 40 odstotkov, kar bodo občutila predvsem podjet ja

 

Za elektriko bomo plačevali  še več. A ne le zaradi verjetnih podražitev električne energije, temveč tudi  zaradi višjih prispevkov. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor napoveduje dvig prispevka za obnovljive vire energije, ki  ga plačujemo vsi porabniki elektrike v državi.

 

Agencija za energijo (JARSE) je na vlado (ministrstvo) poslala predlog za zvišanje omenjenega prispevka za 40 odstotkov. Medtem ko je povprečni mesečni prispevek na kilovat obračunske moči zdaj 0,36550 evra,  bi bil po predlogu agencije po novem 0,50989 evra na kilovat obračunske moči. Na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, ki ga vodi  Zvonko Černač, se s predlogom strinjajo. Vlada bo kmalu obravnavala predlog za izdajo soglasja k aktu JARSE, pravijo na ministrstvu.

 

V praksi to pomeni,  da je višina omenjenega prispevka odvisna od obračunske moči odjemalca. Računali  smo na primeru podjetja s 194 kilovati  obračunske moči.  Do zdaj so plačevali 200 evrov omenjenega prispevka,  po novem bo ta znesek 279 evrov.

 

Če ste gospodinjski porabnik,  se vam bo to na računu sicer poznalo le za nekaj deset centov ali kakšen evro. Konkreten primer: gospodinjski odjemalec, ki zdaj za elektriko skupaj s prispevki in DDV plača 41,5 evra, bo po zvišanju omenjenega prispevka verjetno plačal okoli  42,5 evra.

 

Preverili smo,  katere podražitve elektrike lahko pričakujete:

 

1. PRISPEVEK ZA ZAGOTAVLJANJE PODPOR PROIZVODNJI ELEKTRIKE IZ OBNOVLJIVIH VIROV

Iz omenjenega prispevka se financirajo subvencije za obnovljive vire energije. Lani  je Center za podpore pri Borzenu izplačal za skoraj 70 mi lijonov evrov podpor, letos jih bo že za borih sto milijonov evrov. Kljub zvišanju prispevka, ki  bo sledilo v kratkem, niso izključena nadaljnja zvišanja omenjenega prispevka. »Za obnovljive vire energije bo prispevek vsako leto višji,« je prepričan Robert Golob iz družbe za trgovanje z elektriko GEN- I . Letos pa se ne bo zvišal prispevek za zagotavljanje zanesljive oskrbe z elektriko za uporabo domačih virov primarne energije, pravijo na ministrstvu. V letu 2012 se bo zbralo in na razpisu porabilo 7,46 milijona evrov, in to za uporabo premoga iz Rudnika Trbovlje -Hrastnik.

 

Iz omenjenega prispevka se financirajo subvencije za obnovljive vire energije. Lani je Center za podpore pri Borzenu izplačal za skoraj 70 mi lijonov evrov podpor, letos jih bo že za borih sto milijonov evrov. Kljub zvišanju prispevka, ki  bo sledilo v kratkem, niso izključena nadaljnja zvišanja omenjenega prispevka. »Za obnovljive vire energije bo prispevek vsako leto višji,« je prepričan Robert Golob iz družbe za trgovanje z elektriko GEN- I. Letos pa se ne bo zvišal  prispevek za zagotavljanje zanesljive oskrbe z elektriko za uporabo domačih virov primarne energije, pravijo na ministrstvu. V letu 2012 se bo zbralo in na razpisu porabilo 7,46 milijona evrov, in to za uporabo premoga iz Rudnika Trbovlje-Hrastnik.

 

2. OMREŽNINA

 

3. PRISPEVEK ZA POVEČANJE UČINKOVITOSTI RABE ELEKTRIČNE ENERGIJE


4. ELEKTRIKA




Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE

Secret Link