Kaj je energetska tržnica?

Energetska tržnica je nov poslovni model za dobavljanje električne energije dobavitelja SONCE energija. Platforma SunContract temelji na tehnologiji veriženja blokov, omogoča pa trgovanje z obnovljivimi viri. Povezuje proizvajalce in porabnike elektrike iz obnovljivih virov ter usklajuje ponudbo in povpraševanje na maloprodajnem trgu – brez posrednikov, kar v praksi pomeni nižje cene in spodbujanje proizvodnje. Povedano drugače: proizvajalec in porabnik se lahko na platformi »srečata«, tudi če se ne poznata, in se brez posrednika, ki bi jima zaračunal provizijo, dogovorita o ceni elektrike. Prvi tako iztrži boljšo odkupno ceno, drugi se dogovori za nižjo končno ceno energije.

Če želite sodelovati na energetski tržnici, se morate registrirati na spletnem mestu SunContract in tam oddati vlogo za zamenjavo dobavitelja. Na podlagi vnešenih podatkov se pripravi pogodba o zamenjavi dobavitelja, ki vas bo čakala na vašem uporabniškem računu, o čemer boste obveščeni na vaš elektronski naslov. Vse postopke zamenjave za vas izvede SONCE energija, brez prekinitve dobave elektrike.

Dobava elektrike je enaka kot pri drugih dobaviteljih. To pomeni, da podpišete osnovno pogodbo s partnerjem tržnice SunContract v Sloveniji , ki je SONCE energija. Če niste aktivni na tržnici, se vam elektrika dobavlja po ceni, določeni v pogodbi. Z aktivnostjo na tržnici pa jo lahko samo izboljšate.

Aktualni paketi in ceniki so objavljeni na spletni strani sonce.com/elektricna-energija.

 

energetska trznica

 

Kam s presežki proizvedene elektrike iz sončne elektrarne?

Pri sistemu samooskrbe proizvajalec, ki se odloči za nakup sončne elektrarne, torej lastnik sončne elektrarne, daje električno energijo v omrežje, ko je ne potrebuje, in jo jemlje nazaj takrat, ko jo potrebuje. Če na letni ravni proizvede manj elektrike, kot je porabi, jo mora doplačati. Če proizvede več, kot porabi, pa presežke preda dobavitelju. Pri SunContractu so menili, da je tovrstna praksa nepoštena do lastnikov sončnih elektrarn, ki so investirali v lastno proizvodnjo elektrike in s tem pozitivno vplivali na okolje. Zato so jim omogočili, da s presežki električne energije prosto razpolagajo. Uporabnik platforme SunContract lahko tako presežke porabi, kakor želi – bodisi na svojem odjemnem mestu bodisi ga do konca marca prenese na drugo merilno mesto (za počitniško hišo, na primer), sosedu, nekomu na drugem koncu države ali ga podari v dobrodelne namene. Pogoj za prenos na drugo merilno mesto je le, da sta obe strani vključeni v isto bilančno skupino, kar pomeni, da je njun dobavitelj elektrike SONCE energija - ekskluzivni partner platforme SunContract v Sloveniji.

 

energetska trznica presezki

 

baner soncne elektrarne

Zakaj platforma za delovanje uporablja tehnologijo Blockchain?

Tehnologija veriženja blokov zagotavlja pregled transakcij in omogoča transparentno izvrševanje plačil med udeleženci, kar je ključnega pomena pri neposrednih dogovorih med proizvajalci in porabniki. Tehnologija blockchain tako nadomesti posrednika, vendar ni pristranska in ne računa posredniške provizije. Ni združljiva s tradicionalnimi valutami fiat, zato za delovanje zahteva uporabo kriptovalut – na platformi SunContract se uporabljajo žetoni SNC. Kljub temu je plačilo na tržnici mogoče izvesti tako v žetonih SNC kot v evrih. Uporabnik na platformo prek naloga SEPA naloži evre, transakcije pa se nato v ozadju platforme opravijo v žetonih SNC, za kar poskrbi tehnologija sama. Za stranke, ki želijo plačevati v evrih, je pomembna informacija, da nihanje tečaja SNC-žetona ne vpliva na plačila, saj se pretvorba naredi v istem dnevu, za dnevno plačevanje električne energije. 

 

energetska trznica proizvajalci

 

Kako sklepati posle na energetski tržnici?


Proizvajalci električne energije iz obnovljivih virov, ki so se pridružili energetski tržnici, s pridom izkoriščajo številne možnosti, ki jih ponuja platforma SunContract:

  • večja fleksibilnost pri prodaji elektrike
  • prodaja elektrike po višjih cenah,
  • možnost porabe lastne elektrike ne glede na lokacijo elektrarne
  • samostojno ustvarjanje lastnega kroga odjemalcev,
  • ažuren pregled proizvodnje z naprednimi aplikacijami.

    Posle na energetski tržnici lahko sklepajo na različne načine, pri tem pa ne potrebujejo nobenega posebnega tehnološkega znanja oziroma spretnosti, čeprav celoten proces temelji na tehnologiji veriženja blokov (blockchain). Prvi način so individualni dogovori neposredno s končnimi kupci, ki jih poznajo (družinski člani, prijatelji, sosedje, sodelavci ...) – v tem primeru ponudbo za odkup elektrike pošljejo samo znanemu odjemalcu, in sicer tako, da v zavihek »Individualni dogovori« vpišejo njegov elektronski naslov in ponujeno ceno elektrike. Druga možnost je, da ponudbo objavijo na tržnici, kar pomeni, da jo lahko sprejme kateri koli kupec na tržnici. Tretji način pa je, da na strani odjemalcev izberejo in sprejmejo eno izmed obstoječih ponudb odjemalcev in tako sklenejo individualni ali neposredni dogovor P2P (peer to peer).


    Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
    Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.


    Sonce Energija
       
    Ime in priimek:
    Naslov:
    Pošta in kraj:
    Vaš e-poštni naslov:
    Kontakni telefon:
    Zadeva:
    Sporočilo:
      Pošljite kopijo sebi
     
    Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
    Varnostna koda:
     
    Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
     
     

    Povezane vsebine

     

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.