Odgovor na vprašanje bralca.
V gradnji imamo mansardo nad stanovanjsko enoto, v neto velikosti 140 m2, pri čemer je predvideno je naslednje:
Tla v mansardi: betonska plošča, 8 - 10 cm tervola, 6 cm betonskega estriha, talne obloge (parket in ploščice),
Stene: debelina 30 cm, skok opeka, 12 cm fasade (stiropor), notranji gips ometi,
Strop: najnižja višina je 200 cm, otroška soba in dnevna soba (skupaj 70 m2) bosta odprti do slemena (višina okvirno 350 cm), ostali prostori (70 m2) strop višine 255 cm,
Streha: bramac kritina, zračni most, paropropustna folija, termotop debeline 8 cm, izolacija (tervol) debeline cca 25 cm, parna zapora, gips plošče.
Zanima me primernost vgradnje toplotne črpalke zrak/voda ( z zunanjo enoto ob ali na hiši) za visokotemperaturno ogrevanje z radiatorji, za ogrevanje sanitarne vode (200-300 litrov) v povezavi s sončnimi kolektorji - samo za poleti in ohlajanje prostorov, ohlajal bi tri ločene prostore v skupni velikosti cca 70 m2.
Odgovor:
Glede na to, da bo lastnik stanovanja na novo izvajal izolacijo tal in estrih mu toplo svetujem vgradnjo talnega gretja. Visokotemperaturno gretje je v obnovljenih objektih že stvar preteklosti. Z nizkotemperaturnim ogrevnajem bo namreč naredil največ za udobje bivanja, kakovost zraka v prostoru, enakomerno ogreto stanovanje skozi celo kurilno sezono, ter kar je zelo pomembno, omogočil prihranek stroškov ogrevanja. Še posebej je to pomembno zaradi tega, ker želi vgraditi toplotno črpalko zrak-voda, pri kateri osnovni zakoni termodinamike narekujejo, da se mnogo bolje obnese v kombinaciji z nizkotemperaturnim ogrevanjem. Sicer tudi radiatorjev z novo TČ ni problem ogreti, vendar se je treba zavedati določenih omejitev, nižjega letnega grelnega števila in posledično nekoliko višjih stroškov. V kolikor se bo vseeno odločil za radiatorsko ogrevanje, predlagam vgradnjo konvektorjev, ki omogočajo poleg ogrevanja tudi aktivno hlajenje ter odvlaževanje.
Pri izbiri toplotne črpalke bi svetoval naš najnovejši model Thermia Atec, moči 9kW (članek).
Toplotna črpalka prihaja iz priznane švedske tovarne Thermia, ki je že 40 let specializirana za proizvodnjo toplotnih črpalk. Sistem je rezultat velikih vlaganj v razvoj – na novem modelu je delalo 200 inženirjev več kot celo leto. Rezultat – najvišje letno grelno število in izjemno tiha ter elegantna toplotna črpalka z zelo razširjeno funkcionalnostjo, v primerjavi s konkurenco ter predhodnimi modeli Thermie. Toplotna črpalka Thermia Atec bo skozi celo leto skrbela za ugodno klimo – pozimi za ogrevanje, poleti za hlajenje ter pripravo velike količine tople vode skozi celo leto.
V primeru, da se interesent odloči za talno ogrevanje, priporočam za namen hlajenja in odvlaževanja vgradnjo ventilatorskih konvektorjev, podobnih klima napravam. V prostoru z visokim stropom bi dal kasetno izvedbo dimenzije 60×60cm, ki se vgradi v knauf ali v leseni strop, v nižje prostore pa zidno izvedbo.
Zunanja enota se postavi na tla, ob hiši, ali pa na poseben podest na zidu. Notranja enota je popolnoma neslišna ter ima izgled in mere hladilnika ter zavzema manj kot 1m2 prostora, zato ne bo potrebno nameniti posebnega prostora za kotlovnico, temveč je enota lahko vgrajena kar v prostor, kot je pralnica, utility ali kopalnica. Informativna cena kompletnega sistema z vgradnjo je 10.000 EUR, od tega se odšteje subvencija Ekosklada 1.000 EUR, tudi subvencija Elektra Celje/Maribor/Gorenjska cca. 500 EUR, nudimo pa tudi ugodno kreditiranje na 5 let (6-mesečni Euribor + 1,9%).
Yasin Jodeh, ATLAS TRADING d.o.o.