V Sloveniji je pravilnik, ki opredeljuje hidravlično uravnoteženje in regulacijo ogrevanja in hlajenja, izšel lani v Uradnem listu RS, št. 93/2008. To je Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki pravi, da morajo biti pri novih objektih kot tudi pri investicijskih vzdrževalnih delih, ki vključujejo zamenjavo generatorjev toplote ali hladu, delov razdelilnega omrežja ali končnih prenosnikov toplote, izvedeni ukrepi hidravličnega uravnoteženja ter lokalne in/ali centralne regulacije.
 

Regulacija ogrevalnih in hladilnih sistemov mora temeljiti na prilagajanju generatorjev toplote ali  hladu trenutnim potrebam po energiji. To pa je možno samo, če se trenutnim potrebam prilagajajo tudi vsi končni prenosniki toplote vključno z distribucijskim omrežjem. Edini način za dosego tega cilja je uporaba dvo-potnih oziroma prehodnih tlačno neodvisnih regulacijskih ventilov na vseh končnih prenosnikih toplote kot na primer radiatorjih, ventilatorskih konvektorjih, hladilnih gredah, klimatih,…

 

Nov pravilnik predpisuje tudi zahtevo po termostatih, ki imajo zmožnost regulacije v proporcionalnim območju 1 K. To pomeni, da se mora ob povečanju temperature prostora za 1K, na primer iz 20°Cna 21°C ventil popolnoma zapreti in ustaviti ogrevanje. In obratno, če pade temperature v prostoru iz 21°C na 20°C se mora ventil popolnoma odpreti in zagotoviti polno moč ogrevanja. V praksi to pomeni, da je potrebno vse sisteme najprej hidravlično uravnotežiti, to pomeni omejiti največje možne pretoke in tlake skozi vsako posamezno ogrevalo ter na ventil prigraditi termostat, ki se hitro odziva, kot na primer termostatski radiatorski ventil polnjen s plinom in ne s tekočino ali celo voskom.

 

Oglejmo si tipične primere sistemov, kjer prihaja do neracionalne rabe energije zaradi slabe regulacije.

 

Večstanovanjske zgradbe z radiatorji brez termostatskih radiatorskih ventilov

V večstanovanjskih objektih v Sloveniji je še vedno okoli 800.000 radiatorjev brez kakršne koli regulacije temperature prostora in hidravličnega uravnoteženja. Posledica je močno pregrevanje prostorov bližje toplotni postaji ali kotlovnici in slabo ogrevanje bolj oddaljenih prostorov. Da bi upravniki zagotovili normalno ogrevanje tudi tistih bolj oddaljenih stanovanj, povečajo temperaturo ogrevne vode in zamenjajo črpalke z večjimi in močnejšimi. Na ta način delajo medvedjo uslugo stanovalcem, saj jim povečajo porabo energije in posledično račun za ogrevanje. Bistveno boljša rešitev bi bila vgradnja hitrih termostatskih radiatorskih ventilov ter plinsko polnjenih termostatskih glav  hidravlično uravnoteženje celotnega sistema.

 

 

 

 

Nepravilna regulacija sanitarne tople vode je nevarna in energetsko potratna

V večjih zgradbah, kot so šole, vrtci, hoteli, bolnice, večji poslovni centri, domovi za ostarele, je poraba energije za ogrevanje sanitarne tople vode lahko izredno velika. Del energije se porabi za koristno ogrevanje vode, večji del – cca. 60% energije – pa navadno predstavljajo izgube v sistemu! Največ izgub predstavlja cirkulacija tople vode, ki je po drugi strani izredno pomembna. Zagotavlja namreč toplo vodo, takoj ko odpremo pipo in zavira razmnoževanje bakterij Legionel, ki so prisotne v vsaki sveži pitni vodi.

Izgube pri cirkulaciji sanitarne tople vode lahko bistveno zmanjšamo, če vgradimo v cirkulacijske vode posebne termostatske ventile, ki se prilagajajo trenutnim potrebam po sanitarni vodi. Namesto stalnih pretokov v cirkulaciji zagotovimo spremenljiv pretok in prihranimo pri energiji.

 

Slika 2 prikazuje prihranek pri energiji pred in po vgradnji cirkulacijskih termostatskih ventilov MTCV. Samo z vgradnjo termostatskih cirkulacijskih ventilov so v prihranili v povprečju 46% celotne energije za pripravo sanitarne tople vode. Vračilna doba investicije je bila 1 leto.

 

 

 



Slika 2: Primer porabe energije v GJ na mesec pri sanitarni topli vodi pred in po vgradnji  ventilov MTCV. Primer iz Poljske, Szczecin, Rozowa ulica 5, Upravnik “DAB”.  Vir: Danfoss Poljska

Pri ogrevanju in hlajenju z ventilatorskimi konvektorji lahko prihranimo tudi do 38% energije

Sodoben koncept regulacije temperature zraka v večjih objektih je navadno izveden s pomočjo ventilatorskih konvektorjev in klimatov. Ne glede na dosegljivost sodobnih sistemov regulacije ogrevanja in hlajenja še vedno prevladujejo energetsko potratne rešitve. Zakaj? Predvsem zaradi izbire regulacijske opreme, ki predstavlja najnižjo investicijsko vrednost. Boljša regulacija pomeni res nekaj višji strošek, vendar se le ta povrne že po nekaj mesecih obratovanja skozi prihranke pri energiji. Spodnji primer prikazuje prihranek v dveh srednje velikih primerljivih poslovnih zgradbah. Prva je opremljena s klasično regulacijo, druga s sodobnimi prehodnimi regulacijskimi ventili AB-QM. Povprečen prihranek pri električni energiji je bil v 6. mesecih obratovanja 38%!

 


 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.