Podjetje Lunos, ki razvija decentralne prezračevalne sisteme, je bilo ustanovljeno pred desetimi leti in zadnjih letih se lahko pohvali z veliko rastjo. Tudi lansko leto, ki je bilo zaradi pandemije za marsikatero podjetje (skoraj) pogubno, so zaključili s 6,5 milijona evri prihodkov (načrtovali so jih sicer 7,5 milijona evrov) in z dobrim milijonom dobička (načrtovali so 1,5 milijona). Direktor in lastnik Milan Kuster je z rezultatom zelo zadovoljen, še zlasti, ker v podjetju zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa dva meseca niso mogli opravljati svoje dejavnosti.
Milan Kuster, direktor Lunos Slovenija
Številke kažejo, da ste se več kot uspešno spopadli z izzivi, s katerimi je postreglo leto 2020. Kako vam je uspelo?
Glede na to, da smo lani spomladi dva meseca »stali«, so rezultati poslovanja več kot odlični. V primerjavi z letom 2019 je promet narastel za 35 odstotkov, dobiček pa za 60 odstotkov. Leto 2020 torej za nas sploh ni bilo slabo. Prav tako to ni bilo naše najtežje leto. Res pa je bilo izredno zahtevno prilagajati poslovne procese tako rekoč kaotičnim razmeram na trgu. Ne pandemija, ukrepi vlade so bili tisti, zaradi katerih dva meseca nismo mogli opravljati svoje osnovne dejavnosti. Smo pa ta čas zelo dobro izkoristili in se posvetili razvoju novega elementa i-Vent. Razvijati smo ga sicer začeli že v letu 2019, v prvem valu epidemije pa smo razvojne aktivnosti pospešili in tudi začeli proizvodnjo novega elementa. Izpad dveh mesecev se seveda pozna pri realizaciji, ustvarili smo nekaj manj, kot smo načrtovali, a sem kljub temu zelo zadovoljen.
»Očitno smo na začetku veliko stvari naredili prav.«
Kako so se na zaostrene razmere odzvali vaši zaposleni?
Predvsem smo se na začetku zelo veliko ukvarjali z obvladovanjem strahu – vodstvo je seznanilo zaposlene z realnimi razmerami. Pa ne s tistimi, ki so jih opisovali mediji, prav tako ne s tistimi, ki jih je ljudem predstavljala vlada. Potrudili smo se in poiskali realne podatke, na podlagi katerih smo razmere predstavili v realni luči. Pandemijo smo ocenili kot gripo, ki je prisotna že vrsto let. Ukrepe vlade smo ocenili kot pretirane in nesmiselne, enako ukrepe sosednjih držav in tiste na svetovni ravni. Z zaposlenimi smo se o tem pogovarjali, jim predstavili številke, poskrbeli, da ni bilo nepotrebne panike zaradi morebitnih okužb in da jih ni bilo strah za eksistenco. V naših prostorih tudi ne nosimo mask. Imamo namreč prezračevalni sistem, ki poskrbi za učinkovito izmenjavo zraka. Pritok svežega filtriranega zraka pa je največje zagotovilo, da smo varni pred okužbo.
Je bilo konec aprila, ko ste ponovno začeli delati, kaj več povpraševanja po prezračevalnih sistemih kot v enakem obdobju leto poprej?
Ja, več ga je bilo. Ljudje so se začeli zavedati, da je prezračevanje zelo pomembno, tako z zdravstvenega vidika kot tudi z vidika kakovosti bivanja. Več so bili doma, veliko več kot prej so se zadrževali v zaprtih prostorih. Večje povpraševanje se je seveda odrazilo na našem poslovanju, po drugi strani pa smo se morali ukvarjati z drugim fenomenom – s silnim strahom pred okužbo, zaradi katerega je veliko ljudi, ki so razmišljali o vgradnji prezračevalnega sistema, prelagalo vgradnjo in prihod monterjev. Po eni strani smo za 30 odstotkov dvignili promet, po drugi strani pa se 30 odstotkov naših potencialnih strank ni odločilo za zadnji korak, torej vgradnjo sistema, ker so se bali fizičnega stika z našimi zaposlenimi.
»Nekomu očitno ni v interesu, da se te stvari uredijo.«
V podjetju Lunos so dobro izkoristili čas, ko zaradi ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa niso mogli delati - razvili so nov element i-Vent.
Že eno leto poslušamo, kako pomembno je prezračevanje za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom, da bi morali za to poskrbeti predvsem v bolnišnicah in domovih za starejše, v vrtcih in šolah. Zdi pa se, da ni bilo narejenega nič. Zakaj?
Očitno nekomu ni v interesu, da se to uredi. Pa ni niti zapleteno niti drago. Ko se je začela pandemija in z njo debata okrog neustreznega prezračevanja v vrtcih, šolah, bolnišnicah, domovih za ostarele in podobno, smo pripravili nabor rešitev, ki so tem objektom pisane na kožo. V šolah, na primer, na način, da se ustvari vertikalni vlek: če dva učenca sedita na razdalji enega metra, zrak potegne proti stropu – ustvarimo podtlak, da zrak prihaja od spodaj in ga sistem sesa navzgor, kar preprečuje morebitno okužbo. Če bi država res hotela kaj dobrega narediti, bi to lahko že zdavnaj naredili. Tako pa namesto celovitih rešitev delamo samo parcialne, ko nas pokliče kakšen ravnatelj šole ali direktor doma za ostarele, ki ne dobi namenskih sredstev, mu je pa uspelo prihraniti nekaj denarja in izvedemo rešitev za eno ali dve učilnici oz. nekaj sob. Če bi država vsaj del denarja, ki ga zdaj daje za razne dodatke, namenila rešitvam na področju prezračevanja, bi lahko kakovostno reševali problem prezračevanja v teh objektih. Ampak nekomu očitno ni v interesu, da se te stvari uredijo. V zadnjem letu se na tem področju ni naredilo čisto nič. Nemška vlada, denimo, je lani oktobra namenila 500 milijonov evrov prezračevanju javnih objektov, v katerih je treba zaradi novega koronavirusa zagotoviti ustrezno prezračevanje.
Pritok svežega filtriranega zraka je po besedah Milana Kusterja največje zagotovilo, da smo varni pred okužbo.
»Odpiranje oken je primitiven način prezračevanja.«
Prihodki podjetja rastejo že nekaj let, tudi za letos načrtujete 30-odstotno rast prihodkov in dobička. Kje je razlog za takšne napovedi – dober izdelek, dober marketing, pomanjkanje konkurence?
To je vprašanje za milijon dolarjev. Očitno smo že na začetku, pred desetimi leti, ko smo začeli odpirati ta segment, veliko stvari naredili prav. Seveda smo naredili nekaj napak, ampak smo se z njih tudi marsikaj naučili. Prva stvar je odličen izdelek, vendar niti najboljša kakovost ne pomaga, če tega izdelka ljudje ne potrebujejo. Že na začetku sem večkrat rekel, da bodo prezračevalni sistemi prej ali slej postali obvezna oprema vsakega objekta, poslovnega ali stanovanjskega. Tako kot je klimatska naprava v avtomobilu – seveda lahko med vožnjo odpreš okno, če ti je vroče, ampak je precej bolj udobno in manj hrupno, če za prijetno temperaturo poskrbi klima naprava.
Pametna prezračevalna enota i-Vent temelji na pretoku zraka v celotnem bivalnem območju s preprostim upravljanjem prek aplikacije, ki je kompatibilna s sistemoma Android in iOS.
Nič drugače ni v stanovanjih in hišah. Odpiranje oken je v bistvu primitiven način prezračevanja, saj v prostor dobiš vso umazanijo iz okolja, hrup in še kaj. Poleg tega je nepraktično in v resnici tudi neizvedljivo – kdo pa v resnici večkrat na dan naredi prepih, s čimer se zagotovi zadostna izmenjava zraka? Mi smo zato v prvih letih zelo veliko vlagali v ozaveščanje ljudi o pomenu prezračevanja, o pomenu kakovosti bivanja, ne nazadnje pa tudi o našem izdelku, ki vse to zagotavlja. Ves čas smo tudi opozarjali, da celotna stroka zagovarja energijsko učinkovito gradnjo in zrakotesne materiale, pozablja pa se na prezračevanje. Posledica je, da imamo ogromno invalidnih objektov, v katerih ni poskrbljeno za ustrezno prezračevanje, centralno ali decentralno prezračevanje. Dejstvo je, da v sodobna gradnja hiše brez prezračevalnega sistema preprosto ne gre. Sodobni način življenja namreč ljudem ne omogoča, da bi z odpiranjem oken poskrbeli za zadostno izmenjavo zraka v hiši ali stanovanju. Poleg tega verjetno niso gradili energijsko varčne hiše zato, da bi potem prepih iz nje »odnesel« toploto, mar ne?
Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Povezane vsebine