Marsikdo, ki razmišlja o investiciji v sončne kolektorje, za ogrevanje sanitarne vode ali dogrevanje, se stežka odloči ali so sončni kolektorji dobra naložba ali ne. Pred nekaj leti, ko je bila borzna evforija na vrhuncu, smo prihranke vlagali v vrednostne papirje in pričakovali vsaj 20% letni donos, danes se mnogi zadovoljijo z 4% obrestmi na vezane vloge.

 

Kaj pa sončni kolektorji ?

Zaradi lažje ocene se bomo omejili na sistem za ogrevanje sanitarne vode. Povprečen solarni sistem stane od 3.500 do 4.000 EUR (z montažo vred) in ima življensko dobo vsaj 15 let. Posebnega vzdrževanja ni, vsakih 5 let je zaželeno zamenjati protizmrzovalno tekočino in mogoče opraviti še kakšno malenkost. Skupne stroške ocenimo  na 500 EUR.  V 15 letih torej investiramo 4.250 EUR.

 

Montaža na steno

Montaža na streho

Prihranek v letu 2010

Večina gospodinjstev letno porabi okoli 400 do 700 l kurilnega olja za ogrevanje sanitarne vode, kar pomeni 550 l povprečno. Z vakuumskimi kolektorji bi lahko prihranili 80% vse potrebne energije za ogrevanje sanitarne vode, kar bi pomenilo 440 l. Pri današnjih cenah 0,6 EUR/l, strošek ogrevanja sanitarne vode znese  letno 264 EUR.

 

Napovedi čez 15 let – izračun

Če primerjamo cene iz leta 1995 (kurilno olje smo kupili po 0,2 EUR/l), je v 15 letih prišlo do tri kratnega povišanja cen. Prognoziramo lahko, da bo cena kurilnega olja še višja in bo rastla enako kot v zadnjem obdobju. Predpostavljajmo15 letno povprečje po ceni 1,2 EUR/l.

 

V 15 letih bi tako prihranili 6.600 litrov kurilnega olja oziroma 7.920 EUR, kar je skoraj 2 krat več kot smo investirali v kolektorje (več kot 6 % letni donos). Če bi denar imeli na vezani vlogi bi dobili okoli 30% do 60% donos , prav tako bi inflacija v 15 letih pošteno najedla glavnico. Kolektorji lahko obratujejo tudi dlje kot 15 let. Na primer cevi lahko preživijo tudi več kot 50 let, kar pomeni da bo obnova cenejša.

 

Šteje ekološka ozaveščenost

Na zgornjih predpostavkah lahko zaključimo, da je investicija v sončne kolektorje donosna investicija, vsaj tako dobra kot obveznice ali vezava vloge v banki. Sicer ne moremo reči, da je najboljša, je pa varna. Prav tako ne smemo pozabiti, da ob varčevanju hkrati varujemo tudi naravo in prispevamo k temu, da bodo generacije za nami sploh še imele na razpolago energetske vire. Če bo država omogočila 25% subvencije kot lani, pa dileme glede ekonomske upravičenosti odpadejo v celoti odpadejo.

 

erevija Varčujem z energijo sončni kolektorji fotovoltaika varčevanje energije ogrevanje sanitarne vode ellatron energetika

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.