Sonce je zagotovo najpomembnejši vir energije danes in bo tudi v bodoče. Ko se odločamo, na kakšen način bi prestregli njegovo toploto, imamo na razpolago dva sistema. Za lažjo odločitev pred nakupom vakuumskih ali ploščatih kolektorjev, je dobro poznati nekaj lastnosti obeh sistemov.

 

Toplotna izolacija

Vakuum je najboljša izolacija kar jih obstaja, zato vakuumski kolektorji uspešno delujejo tudi v oblačnem vremenu, v prehodnih obdobjih in pozimi. Vakuumsko izolacijo izgubimo samo, če dvostenska steklena cev poči, saj na njej ni nobenih drugih tesnil. Ploščati kolektorji so s spodnje strani običajno toplotno izolirani s stekleno volno, z zgornje pa z enim steklom, razen posebnih izvedb. Zaradi tega so tudi njihove toplotne izgube večje. Zaradi odlične izolacije je vakuumski kolektor na otip hladen tudi ko obratuje s temperaturo  80°C. V vročem poletnem dnevu je razlika v učinkovitosti obeh sistemov majhna, opazna pa postane v primerjavi celoletne učinkovitosti, pri čemer so vakuumski kolektorji veliko boljša izbira.

 

soncni_kolektorji_ellatron
Različne lastnosti obeh tipov sončnih kolektorjev odločajo o nakupu


Odpornost na točo

Starejši verzije in zelo poceni vakuumski kolektorji so bili bolj občutljivi na točo kot ploščati. Danes sta obe izvedbi med sabo primerljivi, saj zaradi visoko kvalitetnega in odpornega stekla vakuumskih cevi, slednji zdržijo udarce zrn toče do premera 35 mm. Če katera od steklenih cevi v hudem neurju kljub temu poči, jo lahko zamenjamo brez izpraznitve sistema in demontaže kolektorja. Če steklo poči na ploščatem kolektorju je običajno potrebno izprazniti sistem in kolektor demontirati.

 

Vpliv vetra in snega

Če kolektor z vakuumskimi cevmi postavimo v bolj izpostavljen pokončni položaj, bo zaradi cevnih medprostorov pritisk vetra nanj manjši, kot na ploščati kolektor, ki v enakem položaju deluje kot jadro. Pozimi sneg hitreje zdrsne z okroglih cevi vakuumskega kolektorja, zato bo sprejemal sončno energijo prej kot ploščati.

 

Montaža in servisiranje

Montaža vakuumskega kolektorja je enostavnejša, saj ga sestavimo šele na strehi. Če se posamezna vakuumska cev poškoduje, jo lahko zamenjamo, brez da bi zaradi tega morali izprazniti sistem. Kolektor pa lahko deluje naprej, tudi če je katera od cevi počena, saj je s tem zmanjšana učinkovitost samo majhnega dela kolektorja. Če poči steklo na ploščatem kolektorju, bo ta v celoti slabše deloval. Ker jih velikokrat nameščamo s pomočjo dvigala je lahko tudi vgradnja ploščatih dražja.

 

Življenjska doba, cena in vgradnja

Predvidena življenjska doba običajnih vakuumskih  kolektorjev presega 15 let, bolj kvalitetnih pa več kot 25 let. Čeprav so mnogi prepričani, da je vakuumski kolektor novejša iznajdba, so v uporabi že več kot 25 let. Tudi cene sistemov sestavljenih iz vakuumskih ali ploščatih kolektorjev se skoraj ne razlikujejo. Seveda pa so vrhunski vakuumski kolektorji izredno učinkovite toplotne naprave, zato se nahajajo v višjem cenovnem razredu. Po načinu vgradnje se obe vrsti kolektorjev razlikujeta. Ploščate lahko vgradimo v nivo strehe, zaradi česar so manj vidni kot vakuumski, ki jih vedno postavljamo nad strešno površino. Vendar so novejši vakuumski tudi izredno elegantni in zaradi tega manj opazni.

 

Učinkovitost je odločilna

Vakuumski kolektorji delujejo skoraj vse leto z visokim učinkom, čeprav niso dražji od ploščatih, ki so trenutno še vedno bolj uveljavljeni na trgu in preizkušeni. Če pa želimo s pomočjo sonca poleg sanitarne vode ogrevati še prostore, lahko to izvedemo samo z vakuumskimi kolektorji. To je možno zaradi njihovega visokega izkoristka in delovanja v zimskem času. Čeprav mnogi ne zaupajo novim tehnologijam, je več energije za enak denar dovolj dober razlog za nakup vakuumskih kolektorjev. Zlasti zaradi dejstva, da bo energija zagotovo dražja in dražja…


Več na www.et-solar.si

tel.: 03 810 42 13 begin_of_the_skype_highlighting            03 810 42 13      end_of_the_skype_highlighting

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.