Ljubljana, 16. septembra (STA) – Odbor DZ za okolje in prostor se je na današnji seji seznanil s poročilom o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti v Sloveniji za leto 2008. V obratovanju Neka lani resnih težav ni bilo, prav tako monitoring okolja ni kazal nikakršnih odstopanj od normalnih vrednosti, je pojasnil direktor uprave za jedrsko varnost Andrej Stritar.
Nuklearna elektrarna Krško (Nek) je lani obratovala neprekinjeno brez remonta in je proizvedla rekordnih skoraj šest tisoč gigavatnih ur električne energije. Resnih težav pri obratovanju po Stritarjevih besedah ni bilo, razen junijske okvare, prav tako ni bilo težav v okolju.
Junijska okvara v Neku – šlo je za puščanje ventila -, pri kateri ni nič ušlo v okolje, je bila sanirana v dveh, treh dneh. Je pa ta okvara sprožila velik medijski odziv po vsej Evropi, po Stritarjevi oceni sicer brez resnega vzroka za tak alarm. Kljub okvari Neka niso zaustavili, le znižali so njegovo moč.
Stritar je omenil še, da imamo v Sloveniji od letos končno odobreno lokacijo za odlagališče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov (NSRAO), manjka le še državni prostorski načrt.
Kot je pojasnil direktor agencije za radioaktivne odpadke Vladislav Krošelj, je uredba o pripravi državnega prostorskega načrta v pripravi, manjkata le še mnenji agencije za okolje in ministrstva za kmetijstvo.
Franci Kek (Zares) je opozoril na donosnost portfelja sklada za financiranje razgradnje Neka in za odlaganje odpadkov iz Neka ter zahteval, da se preverijo številke donosnosti, saj poročilo navaja, da je bila ta 4,46-odstotna, po njegovih podatkih pa naj bi bila negativna.