Ljubljana, 1. novembra (STA) – Slovenija in Avstrija nadaljujeta sodelovanje na področju obnovljivih virov energije, tokrat z "energetskim" projektom MOVE. Temeljni cilji MOVE so učinkovita raba energije, pospeševanje rabe in razvoja alternativnih virov energije ter energetska trajnost čezmejnega področja.
Partnerji iz Slovenije in Avstrije bodo v okviru projekta sodelovali na področju izdelave regionalnih energetskih konceptov za uporabo obnovljivih virov energije (OVE), razvoja skupnih izobraževalnih vsebin v okviru OVE in energetske učinkovitosti, je zapisano na spletni strani projekta.
Prav tako bodo izvedli strokovna predavanja, seminarje in delavnice za usposabljanje na področju energije in energetsko varčne gradnje, vzpodbujali bodo energetsko učinkovitost v zgradbah, uporabo solarnih tehnologij ter vzpostavili čezmejno sodelovanje med podjetji na področju OVE in učinkovite rabe energije.
Priprave za izvajanje teh dejavnosti so se začele januarja, za projekt MOVE, ki se bo zaključil aprila 2012, pa je predvidenih skoraj tri milijone evrov, od tega jih evropski sklad za regionalni razvoj namenja 2,5 milijona evrov.
Tako v Avstriji kot tudi v Sloveniji v zadnjih letih skokovito narašča poraba energije. Zaradi današnje energetske odvisnosti od fosilnih goriv se kot posledica pridobivanja energije sprostijo velike količine toplogrednih plinov, med drugim ogljikov dioksid (CO2).
Hkrati Evropa čuti močno odvisnost od držav izvoznic energije. Ta odvisnost predstavlja veliko tveganje za stabilnost EU, tako na gospodarskem področju kot posledično na energetskem področju, saj ni mogoče vplivati na nihanja cen fosilnih goriv in družbeno politične razmere v državah izven področja EU. Ravno zato projekt MOVE podpira in sofinancira EU.
Čezmejno sodelovanje bo pripomoglo k boljši rabi OVE skupnega območja in k večji energetski učinkovitosti, kar bo vzpostavilo pogoje za prehod na trajnostne vire energije in prispevalo k uresničevanju ciljev Kjotskega protokola.
MOVE bo z vključevanjem javnih institucij, izobraževalnih organizacij, gospodinjstev in industrije pripomogel k udejanjanju ciljev EU na širšem, čezmejnem področju.
Večina učinkov v Sloveniji v okviru MOVE bo namenjena predvsem javnim ustanovam. Tako bodo v oz. na javnih stavbah izvedli 200 preliminarnih energetskih pregledov in 20 podrobnih energetskih pregledov in analiz gradbene fizike ter pripravili osem investicijskih/tehničnih dokumentacij za ukrepe v OVE in učinkovito rabo energije javnih stavb.
Na področju sončne energije bodo v okviru MOVE identificirali 16 lokacij za postavitev solarno/termalnih ali fotovoltaičnih sistemov ter pripravili poslovne načrte za postavitev omenjenih sistemov na javnih stavbah, so sporočili iz slovenskega partnerja pri projektu, E-zavoda.