Država na eni strani spodbuja izrabo sončne energije, po drugi strani pa se zapleta zaradi birokracije in različnih razlag zakonodaje
Križem in težavam slovenske fotovoltaike še ni videti konca. Zaradi različnih razlag slovenske zakonodaje so se nekatere strešne sončne elektrarne čez noč spremenile v črne gradnje, za katere so gradbeni inšpektorji začeli izdajati odločbe o rušenju. Če je ministrstvo za okolje na vprašanja fotovoltaikov o nameščanju fotovoltaičnih naprav na obstoječih objektih še lani marca odgovarjalo, da lahko to počnejo v okviru investicijsko vzdrževalnih del brez omejitve glede na površino ali moč naprave, se je mnenje v zadnjih mesecih spremenilo in na terenu so se znašli gradbeni inšpektorji. Zanimivo je, da so za te iste elektrarne investitorjem odobrili kredite državnega Eko sklada in da jih država spodbuja tudi s subvencioniranim odkupom električne energije. 90 odstotkov sončnih elektrarn v Sloveniji je nameščenih na strehah objektov in ravno strehe so tiste, kjer je gradnja takšnih elektrarn najbolj zaželena. Birokratski zapleti zadnjih tednov so javnosti nerazumljivi, dogajanju v Sloveniji pa se spet čudi vsa Evropa.
Fotovoltaika ima perspektivo predvsem zaradi tega, ker uporablja energijo sonca, ki je obnovljiv vir energije in torej pomeni zeleno energijo. Do leta 2020 naj bi bila elektrika iz sonca konkurenčna konvencionalnim virom na več kot 90 odstotkih evropskega trga. Tako bi po mnenju raziskovalca A. T. Kearneyja kar dvanajst odstotkov električne energije v Evropi pridobili iz sonca, panoga pa bi rasla s 40-odstotno povprečno letno stopnjo, kar bi odprlo več kot dva milijona delovnih mest…
Celoten članek: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2010091805576170