Google spregovoril o porabi energije

Avtor: GREGOR GROSMAN

Google spregovoril o porabi energije Spletni gigant Google je prva Web korporacija, ki je omogočila vpogled v svojo energijsko porabo

Spletni gigant Google je prva Web korporacija, ki je omogočila vpogled v svojo energijsko porabo

Ko so imela podjetja strežnik ali dva, se je natančno vedelo, koliko energije potrošijo računalniki. Tudi domači uporabnik si lahko enostavno izračuna, koliko k računu za električno energijo v gospodinjstvu prispevajo njegov prenosnik, DVDpredvajalnik ali televizijski sprejemnik. S širitvijo interneta, računalništva v oblakih in z razvojem strežniških rezin pa so se zadeve na strani upravljanja sicer poenostavile, stroškovno kalkuliranje pa postaja nočna mora in podjetja so pripravljena plačati visoke zneske tistim, ki jim izdelajo natančen izračun porabe in svetujejo, kako privarčevati evro ali dva.

Da pa ne bo vse skupaj zvenelo pravljično, se vrnimo v prakso in si oglejmo primer korporacije Google, ki je kot prvo spletno podjetje natančno razkrilo svojo porabo električne energije z namenom pomagati raziskovalcem ugotoviti, kako zelo razvoj in eksplozija interneta in računalništva v oblaku prispevata h globalni porabi energije. Google tako po lastnih navedbah konstantno potrebuje 260 milijonov vatov energije, kar je enakovredno porabi električne energije vseh gospodinjstev v mestih Richmond (Virginija) ali Irvine (Kalifornija). To sta mesti s približno 200.000 domovi, ki praviloma potrošijo četrtino zmogljivosti standardne jedrske elektrarne.

Kot je analiziral Jonathan Koomey, profesor na Univerzi Stanford, potrošijo največji delež energije podatkovni centri, pri tem pa poudarja, da kar 80 do 90 odstotkov energije potrebujejo pri Googlu zgolj za hranjenje internih podatkov. Podatkovni centri so v zadnjem obdobju zelo pogosto osrednja tema okoljevarstvenikov, saj je količina energije, ki je potrebujejo največ za hlajenje strežnikov, izjemna.

Google kakor tudi druge korporacije sodobne podatkovne centre gradi optimizirano glede na podnebne danosti. Spletni gigant je zadnjega v seriji postavil na Finskem, kjer denimo uporabljajo hladilni sistem na morsko vodo, kar precej zmanjša potrošnjo energije. Prav zaradi takšnih rešitev strokovnjaki trdijo, da je podjetje kljub vsemu precej energijsko učinkovito, povedano pa Koomey podkrepi z dejstvom, da ima Google v lasti približno tri odstotke vseh strežnikov na svetu, za njihovo delovanje pa potroši zgolj en odstotek energije. Podobne rezultate najverjetneje dosegajo Amazon, Facebook, Microsoft in drugi spletni giganti, najbolj potrošna pa so številna manjša podjetja z lastnimi podatkovnimi centri. Google se lahko pohvali tudi s 25-odstotnim deležem energije, ki jo črpa iz obnovljivih virov, še letos pa namerava ta delež povečati na 30 odstotkov…

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE