Konec prehodnega davčnega obdobja za stanovanjske objekte

Avtor: sta

Konec prehodnega davčnega obdobja za stanovanjske objekte Še naprej se bodo lahko z nižjo 8,5-odstotno stopnjo obdavčevala le nova stanovanja oziroma stanovanjske hiše, ki so del socialne politike Z današnjim dnem se izteka prehodno obdobje, v katerem se je v Sloveniji dovoljevala uporaba 8,5-odstotne stopnje davka na dodano vrednost (DDV) od stanovanjskih gradenj za trg.

Še naprej se bodo lahko z nižjo 8,5-odstotno stopnjo obdavčevala le nova stanovanja oziroma stanovanjske hiše, ki so del socialne politike

Z današnjim dnem se izteka prehodno obdobje, v katerem se je v Sloveniji dovoljevala uporaba 8,5-odstotne stopnje davka na dodano vrednost (DDV) od stanovanjskih gradenj za trg.

Še naprej se bodo lahko z nižjo stopnjo obdavčevala le nova stanovanja oziroma stanovanjske hiše, ki so del socialne politike, za ostale se davek zvišuje na 20 odstotkov. V sklop socialne politike sodijo vsa stanovanja z uporabno površino do 120 kvadratnih metrov ter vse enostanovanjske hiše z uporabno površino do 250 kvadratnih metrov. Slovenija si je prehodno obdobje, v katerem se je lahko za tudi za prodajo večjih stanovanj od teh uporabljala nižja stopnja DDV, izpogajala ob vstopu v EU 1. maja 2004 ter ga zatem nekajkrat podaljšala.

Ta del nepremičninskega trga je sicer v Sloveniji v izraziti manjšini. Glede na trenutne podatke se namreč nižja stopnja DDV ohranja za približno 95 odstotkov stanovanjskih nepremičnin. Vlada si torej od tega ukrepa ne more obetati bistvenih finančnih učinkov za proračun.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE