Trend zmanjševanja povpraševanja po elektriki se nadaljuje

Avtor: admin

Trend zmanjševanja povpraševanja po električni energiji se po navedbah Elektra Slovenije (Eles) še nadaljuje. Oktobra je bilo iz prenosnega omrežja prevzetih 966,7 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je za 11,8 odstotka manj kot oktobra lani in dobrih 15 odstotkov pod prvotnimi bilančnimi pričakovanji.Neposredni odjemalci so oktobra iz prenosnega omrežja prevzeli 100,6 milijona kilovatnih ur oziroma 44,6 odstotka manj elektrike kot lanskega oktobra, črpalna elektrarna Avče je za potrebe zagonskih preizkusov porabila 2,3 milijona kilovatnih ur. Odstopanje na distribucijski strani je bilo manj izrazito, saj so oktobra prevzeli 863,8 milijona kilovatnih ur, kar je v medletni primerjavi za 5,5 odstotka manj.

Trend zmanjševanja povpraševanja po električni energiji se po navedbah Elektra Slovenije (Eles) še nadaljuje. Oktobra je bilo iz prenosnega omrežja prevzetih 966,7 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je za 11,8 odstotka manj kot oktobra lani in dobrih 15 odstotkov pod prvotnimi bilančnimi pričakovanji.

Neposredni odjemalci so oktobra iz prenosnega omrežja prevzeli 100,6 milijona kilovatnih ur oziroma 44,6 odstotka manj elektrike kot lanskega oktobra, črpalna elektrarna Avče je za potrebe zagonskih preizkusov porabila 2,3 milijona kilovatnih ur. Odstopanje na distribucijski strani je bilo manj izrazito, saj so oktobra prevzeli 863,8 milijona kilovatnih ur, kar je v medletni primerjavi za 5,5 odstotka manj.

Letošnji odjem električne energije iz prenosnega omrežja bo po Elesovi oceni za okoli 13 odstotkov pod lanskim. "Poglavitne vzroke manjšega povpraševanja pa je iskati predvsem v sedanjih zaostrenih gospodarskih razmerah in posledično manjši proizvodnji ter zapiranju nekaterih tovarn," so poudarili.

Spodbudni pa so podatki o oktobrski proizvodnji domačih elektrarn. Te so v prenosno omrežje poslale 1,22 milijarde kilovatnih ur električne energije oziroma 5,7 odstotka več kot oktobra lani in 2,4 odstotka več od pričakovanj. Hidroelektrarne so oktobra prispevale 241,9 milijona kilovatnih ur (11,6 odstotka več kot oktobra lani), Nuklearna elektrarna Krško in druge termoelektrarne pa 986,6 milijona kilovatnih ur (4,3 odstotka več kot oktobra lani) električne energije.

Za kritje vseh potreb je morala Slovenija sicer uvoziti 557,1 milijona kilovatnih ur električne energije, kar je glede na lanski oktober 4,9 odstotka manj. Oddaja v sosednje elektroenergetske sisteme se je v medletni primerjavi zvišala za 27,1 odstotka, na 804,5 milijona kilovatnih ur, so še navedli v Elesu.


Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009111205485432

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE