Plinski kondenzacijski kotel – odlična izbira

Oglasno sporočilo

Avtor: UR

Plinski kondenzacijski kotel je varen, zanesljiv, tih sistem za ogrevanje. Prilagaja se letnemu režimu in lahko poleti ogreva samo sanitarno vodo.

Sodoben plinski kotel je kondenzacijski, poglejmo zakaj. Preverjamo tudi zadovoljstvo uporabnikov.

Tistim, ki plinski kondenzacijski kotel že dolgo uporabljate, se vam bo ta sestavek zdel nepotreben, namenjamo ga predvsem bodočim uporabnikom. Pisanja smo se lotili zaradi novih uporabnikov, ki se odločate za prehod na plinski kotel, pa imate pri tem morda pomisleke. Zato je najbolje, da o uporabi plinskega kotla nekaj pove uporabnik, saj lahko svojo plinsko centralo brez zadržkov hvali ali graja. Da bo slika popolna, smo za mnenje povprašali pooblaščenega serviserja.

 

Plinski kondenzacijski kotel

 

Uporabnik meri porabo pretočnega kotla na zemeljski plin

Uporabnik je osmo leto zadovoljen s kondenzacijskim plinskim kotlom na zemeljski plin s pretočnim grelnikom. Po njegovem mnenju je to sistem ogrevanja, ki ga je potrebno najmanj vzdrževati. Vedel je, da plinski kotel na zemeljski plin, s pretočnim grelnikom, zaradi razvejanega cevnega omrežja v podolgovati stavbi ne bo dovolj dobro deloval, zato ima prigrajen 200 litrski zalogovnik tople vode. V razvod sistema za ogrevanje s plinom je vgrajena cirkulacijska črpalka, ki ob nastavljenem času dovede toplo vodo do dveh pip v stavbi. Na krmilni avtomatiki ogrevanja s plinom je nastavil prioritete, sedaj plinski kotel ogreje najprej vodo v bojlerju in nato še talno ogrevanje, ter radiatorje v dveh etažah. Samodejno se tudi prilagaja zimskemu in poletnemu režimu, ko s plinskim kondenzacijskim kotlom ogreva samo sanitarno vodo.

Izračunal je razliko za ceno ogrevanja sanitarne vode s plinom, v primerjavi z nočnim tokom, obe številki pa sta bili skoraj enaki. V času izračuna bi bila elektrika malenkost cenejša. Razen menjave vžigalne elektrode se ne spomni druge okvare, dimnikar opravi pregled vsako leto, serviser pa samo po potrebi.

Plinski kondenzacijski kotel Bosch Condens 7000i

Plinski kondenzacijski kotel je varen, zanesljiv in tih generator toplote za vse namene. Na sliki model plinske peč Bosch, novejše generacije, brez ali z bojlerjem za sanitarno vodo.

baner plinski kotli

Plinski kondenzacijski kotel ne zahteva veliko vzdrževanja

V dolgih letih uporabe je njegov plinski kondenzacijski kotel, s pretočnim grelnikom sanitarne vode, imel samo eno okvaro. Kazala se je tako, da je bila voda iz pipe nekaj trenutkov pretopla in nato spet prehladna. Serviser je ugotovil, da bo potrebna zamenjava raztezne posode, dostop do nje pa je možen z zgornje strani kotla. Ker je kotel na svojo željo namestil tik pod stropom, ga je bilo zato potrebno sneti.

Dimnikarja pokliče vsako leto, po namestitvi novega kotla 6 let pa servis plinske peči ni bil potreben. Na področju kjer stanuje, so serviserji običajno zelo zasedeni in jih je težko priklicati. Zato priporoča, da ko najdemo zanesljivega serviserja, se ga je dobro držati še naprej. Dobro pozna tudi druge sisteme ogrevanja, vendar kljub temu trdi, da plinskega kotla nebi menjal za noben drug vir toplote za ogrevanje sanitarne vode in prostorov. 

 

Kondenzacijski plinski kotel na zemeljski plin je kompaktna kotlovnica

Kondenzacijski kotel na zemeljski plin je v resnici kompaktna kotlovnica, običajno izdelana v dveh variantah, s pretočnim grelnikom sanitarne vode ali z bojlerjem. Sodobni kondenzacijski kotli imajo koncentričen dimnik, po katerem odvajajo pline in zajemajo zunanji zrak za zgorevanje. Delovanje plinskega kotla je izjemno varčno, v zakonih pa ni predpisano kdaj ali kolikokrat je potreben servisni pregled.

 


Prednosti kondenzacijske plinske tehnologije

Kondenzacijska plinska peč je vsaj 10 % bolj učinkovita kot nizkotemperaturna plinska peč. Kondenzacijska tehnologija izkorišča toploto kondenzacijske vodne pare iz dimnih plinih in s tem izkoristek plinske peči poveča za približno 10 %. Pri sodobnih plinskih kotlih gre za dodatno izkoriščanje kondenzacijske toplote, ki je pri predhodnih plinskih kotlih ostala neizkoriščena.

Kako deluje plinski kondenzacijski kotel?

Načelo delovanja je najlažje razumeti v primeru kondenzacijskega kotla z dodatnim prenosnikom toplote.


Serviserja pokličite dovolj hitro

Če je kotel čist, je dobro, če ga serviser pogleda vsaki dve leti, če je »zapacan« pa enkrat letno. Kar je najvažnejše, če se lastnik odloči za serviserja, naj ga pokliče kadarkoli, samo ne v zimskem času. Kondenzacijski kotel na zemeljski plin s pretočnim grelnikom deluje enakomerno vse leto, zato je klicanje serviserja samo pozimi nepremišljeno.

 

Plinska peč

 Plinska peč – lepotni dodatek vsakega interierja, elegantna, majhnih dimenzij, ogreva prostor in sanitarno vodo hkrati.

Varnost delovanja, pomembno pri izbiri

Varnost sistema je izjemna, saj ima kondenzacijski kotel na zemeljski plin več varoval, dovod pa pregledajo plinarji, ko menjajo števec. Pozorni naj bodo samo lastniki starejših izvedb z odprtim kuriščem, saj ta plinski kotel zajema zrak iz prostora, v katerem je nameščen. Čista in nezastrta prezračevalna odprtina, ter morda še javljalnik previsoke stopnje monoksida v zraku prostora zagotavljata nemoteno in varno delovanje. Sodoben plinski kotel je kondenzacijski, zato naj kupci zahtevajo samo takšne izvedbe.

 


Plinski kondenzacijski kotel prikaz delovanja

Prikaz delovanja plinskega kondenzacijskega kotla

  • V primarnem toplotnem izmenjevalniku plamen plina s pomočjo zraka segreva vodo iz ogrevalnega sistema ( zgoraj na sliki predstavljeno v tokokrogu A). Ogrevana voda se ponovno dvigne v ogrevalni sistem po dvižnem vodu. Pri izgorevanju se sproščajo dimni plini: ogljikov dioksid (CO2) in vodna para (H2O), pri čemer slednja vsebuje neuporabljeno kondenzacijsko toploto; torej del toplote, ki je potrebna za njen nastanek.
  • V delu s kondenzacijskim toplotnim izmenjevalnikom je temperatura nižja, zaradi česar se dimni plini (ogljikov dioksid in vodna para) ohladijo. Zaradi hlajenja nastaja kondenzat, ki skoraj celotno toploto prenese na vodo v ceveh povratnega voda ogrevalnega sistema (zgoraj na sliki predstavljeno v tokokrogu B).
  • Dimni plini se s pomočjo električnega ventilatorja odvajajo iz kotla v dimniško cev. Kondenzat pade na dno kotla, od koder gre v kanalizacijski sistem po odtoku / odvodu za kondenzat. (zgoraj na sliki predstavljeno v tokokrogu C).
  • Rezultat: Uporaba kondenzacijske toplote, ki jo proizvaja vodna para, na eni strani poveča izkoristek kotla za pribl. 10 %,  na drugi strani pa zmanjšuje porabo goriva in izpuste škodljivih snovi v okolje.

 

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE