Zasebna elektrarna za 35 gospodinjstev

Avtor: ZDENKO KODRIČ

Na strehi zasebne družbe Elpro Križnič v Slovenskih Konjicah je nameščena 90kW mikro sončna elektrarna “Kakor hitro se pojavita nekoliko močnejše svetloba, naša sončna elektrarna lahko proizvaja energijo,” je povedal Ivo Križnič, direktor konjiške firme Elpro Križnič. Za proizvodnjo lastne energije se je navdušil že pred desetletji. Spremljal je alternativne vire energije, ki so jih razvijali v tujini, in ko si je nabral dovolj znanja in izkušenj, se je odločil s sončnimi celicami pokriti streho delavnice in s pomočjo svetlobe pridobivati energijo. Od leta 2008 je v obratovanju elektrarna z močjo 40 kWp, od lanskega leta pa še naprave s 50 kWp. Odvečno energijo plasirajo v omrežje in jo prodajajo, s preostankom pa oskrbujejo podjetje. Z državo je Križnič sklenil 15-letno pogodbo, v njej je med drugim določeno, da se cene energije spreminjajo v dveh letih. Z energijo lahko oskrbi 35 gospodinjstev. Najboljši izkoristek energije je v zgodnji jeseni. Za prvo sončno elektrarno z zmogljivostjo 40 kWp je konjiški podjetnik potreboval približno 40.000 evrov. Naložba bo vložek povrnila čez sedem let.

Na strehi zasebne družbe Elpro Križnič v Slovenskih Konjicah je nameščena 90kW mikro sončna elektrarna

Na strehi konjiškega podjetja Elpro so
moduli za proizvodnjo elektrike.

(Zdenko Kodrič)
Na strehi konjiškega podjetja Elpro so moduli za proizvodnjo elektrike.

"Kakor hitro se pojavita nekoliko močnejše svetloba, naša sončna elektrarna lahko proizvaja energijo," je povedal Ivo Križnič, direktor konjiške firme Elpro Križnič. Za proizvodnjo lastne energije se je navdušil že pred desetletji. Spremljal je alternativne vire energije, ki so jih razvijali v tujini, in ko si je nabral dovolj znanja in izkušenj, se je odločil s sončnimi celicami pokriti streho delavnice in s pomočjo svetlobe pridobivati energijo. Od leta 2008 je v obratovanju elektrarna z močjo 40 kWp, od lanskega leta pa še naprave s 50 kWp. Odvečno energijo plasirajo v omrežje in jo prodajajo, s preostankom pa oskrbujejo podjetje. Z državo je Križnič sklenil 15-letno pogodbo, v njej je med drugim določeno, da se cene energije spreminjajo v dveh letih. Z energijo lahko oskrbi 35 gospodinjstev. Najboljši izkoristek energije je v zgodnji jeseni. Za prvo sončno elektrarno z zmogljivostjo 40 kWp je konjiški podjetnik potreboval približno 40.000 evrov. Naložba bo vložek povrnila čez sedem let.

Ivo Križnič poudarja, da se poleg proizvodnje energije podjetje ukvarja s proizvodnjo stikalnih blokov in kovinskih ogrodij za nizkonapetostne stikalne bloke, ki jih potrebujejo v objektih za tokokrog. Prvo sončne celice so namestili na delavnici v Litovski ulici v Slovenskih Konjicah. Sončno elektrarno so namestili na streho s površino 800 kvadratnih metrov in s pomočjo fotonapetostnih modulov energijo, ki jo proizvajajo, pošiljajo v javno elektrodistribucijsko omrežje. Za pridobivanje elektrike imajo deklaracijo, ki jo podeljuje Javna agencija RS za energijo. "Trenutno družba Elpro na področju energetike nima večjih razvojnih načrtov," pravi Križnič, "povsem drugače je pri proizvodnji stikalnih blokov. Pravkar tečejo pogovori s firmo Siemens o podpisu pogodbe za izdelovanje tipskih stikalnih blokov. Dogovorili se bomo za proizvodnjo 60 polj stikalnih blokov. S pogodbo dobimo tudi licenco za proizvodnjo in na osnovi letošnje pogodbe bo možen podpis o sodelovanju s tujim partnerjem še v prihodnji letih."


Vir: http://web01.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2010012305505989

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE