Vlada sprejela Stališče RS do Načrta za prehod na konkurenčno gospodarstvo z nizkimi emisijami do leta 2050

Avtor: admin

Vlada RS je sprejela stališče Republike Slovenije do Načrta za prehod na konkurenčno gospodarstvo z nizkimi emisijami do leta 2050.

Vlada RS je sprejela stališče Republike Slovenije do Načrta za prehod na konkurenčno gospodarstvo z nizkimi emisijami do leta 2050.


V stališču Slovenija pozdravlja pripravo Načrta za prehod na konkurenčno gospodarstvo z nizkimi emisijami ogljika do leta 2050 (t. i. Kažipota 2050), prav tako pa je mnenja, da je potrebna nadaljnja poglobljena razprava o možnosti zvišanja cilja za znižanje emisij toplogrednih plinov do leta 2020 nad 20%. Ta razprava ima namreč dva vidika: vpliv na mednarodna pogajanja o podnebnih spremembah v okviru konvencije Združenih narodov ter vpliv podnebnih ciljev na konkurenčnost gospodarstva EU.


Zaradi slednjega, je za Slovenijo pomembna analiza ekonomskih ciljev znižanja emisij toplogrednih plinov za vsako posamezno državo članico EU, ki jo pripravlja Evropska komisija. V tem oziru Slovenija zagovarja stališče, da bo na podlagi te analize mogoče začeti z bolj podrobno razpravo o mogočih scenarijih zmanjševanja emisij toplogrednih plinov na zaenkrat predlaganih -20% oziroma povečanju te ambicije na -30% glede na predindustrijsko raven do leta 2020.


Analiza ekonomskih vplivov cilja zniževanja izpustov toplogrednih plinov za celotno EU do leta 2020 v Kažipotu 2050 je pokazala, da ima zahtevnost cilja manjši vpliv na ekonomske učinke kot pa način izvajanja te politike. Zvišanje ambicije do leta 2020 naj bi imelo zaradi rasti cene izpusta ogljika pozitiven vpliv na fiskalne prihodke, medtem ko se ob sedaj veljavnem cilju ti prihodki ne bi bistveno povišali. Cena ogljika je namreč bistvenega pomena za pospešitev tehnološkega razvoja v smeri nizkoogljičnih tehnologij in zmanjšanja odvisnosti od fosilnih goriv.


Slovenija bo pri nadaljnjih korakih zagovarjala prioritete, ki jih je z vidika celotne države potrebno upoštevati v tem prehodu na konkurenčno gospodarstvo z nizkimi emisijami ogljika. Te prioritete se nanašajo na ustrezno delitev bremena dodatnega zmanjšanja emisij, upoštevanje ponorov ogljika v gozdovih, umika ustrezne količine avkcijskih pravic ob ohranitvi že sprejetih pravil za brezplačno podelitev emisijskih kuponov za obdobje 2013-2020, ustrezna

Odločba o delitvi naporov, zagotovitev integracije podnebnih ciljev v evropske razvojne politike tudi z vidika proračuna, revizijo cilja 10% bio-goriv v prometu v luči varnosti oskrbe s hrano in negativnih učinkov v državah v razvoju ter cilj 20% povečanja energetske učinkovitosti, ki naj bi se nanašal na končno rabo energije.


Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE