Na strehi osnovne šole Stična je postavljena sončna elektrarna, za katero smo se odločili na pobudo doc. dr. Simona Muhiča in v plodnem sodelovanju Trima, Elektro Ljubljana in omenjene šole.
Ker je lega telovadnice idealna za sončno elektrarno (saj je usmerjena proti jugu), sta se javno-zasebni sektor tako uspešno povezala in izvedla projekt postavitve sončne elektrarne na eni največjih osnovnih šol v Sloveniji.
Sončna elektrarna na strehi telovadnice osnovne šole Stična bo z močjo 191,52 kW letno proizvedla predvidoma 210.000 kWh električne energije. To je enakovredno letni energetski potrebi 60-ih slovenskih gospodinjstev. Ekološka vrednost elektrarne se kaže v predvidenem letnem prihranku več kot 95 ton ogljikovega dioksida.
Na strehi je nameščenih 912 kristalno-silicijevih modulov, proizvajalca Evergreen Solar iz ZDA. Omenjeni fotonapetostni moduli dosegajo zelo visok energijski izplen, saj imajo posebno neodsevno steklo, kar jim omogoča boljšo prepustnost svetlobe. Sončna elektrarna je priključena na elektro-energetsko omrežje (on-grid).
Dušan Strnad, župan: »Občina Ivančna Gorica pripravlja energetski koncept, ki bo podlaga za določitev pogojev gradnje energetskih objektov na osnovi prostorskih dokumentov občine.
Na Občini smo bili veseli ponudbe družbe Trimo, ki je izrazilo pripravljenost za investiranje v objekt sončne elektrarne na strehi telovadnice Osnovne šole Stična. Tako je bila poleti 2010 sklenjena pogodba med Občino in Trimom o uporabi strehe za namen postavitve sončne elektrarne moči 191 kW. Sončna elektrarna bo poleg svojega osnovnega namena proizvodnje električne energije, služila tudi izobraževalnemu namenu. Ravno možnost izobraževanja učencev in dijakov sta bila osnovni razlog in moto občine, da podpiše pogodbo z investitorjem. Učenci bodo lahko delovanje elektrarne spremljali preko monitorjev, ki so vidni in dostopni ob vsakem času. Omogočen je tudi dostop do vseh aparatur, ki zagotavljajo delovanje elektrarne.
Kot župan Občine Ivančna Gorica sem vesel in ponosen, da smo našim otrokom omogočili stik z visoko tehnologijo izkoriščanja sonca kot obnovljivega vira energije, da imajo neposreden pogled na rezultate delovanja elektrarne in tudi neposredne koristi. Denar, ki ga bomo dobili kot nadomestilo za uporabo strehe, bo dobila osnovna šola na svoj račun in bo porabljen tudi za izobraževanje otrok. Šola bo dobila 4,5 odstotka od prodane električne energije.
Upam, da bomo obnovljive vire znali izkoristiti tudi v konceptu razvoja občine, za kar se bomo še posebej trudili. Mislim, da je to področje, v katerem bomo v prihodnosti lahko našli in zagotovili marsikatero delovno mesto tudi za naše občane.«
Marjan Potokar, ravnatelj OŠ Stična: »Vesel sem, da bomo tudi s postavitvijo sončne elektrarne na strehi naše šole pripomogli k zmanjšanju škodljivih emisij. S tem bomo vplivali tudi na vzpodbujanje ekološkega ozaveščanja naših učencev, ki bodo lahko v živo spoznavali izkoriščanje sonca kot enega od najbolj obetavnih obnovljivih virov energije prihodnosti. Na šoli bosta namreč nameščena LCD predvajalnika, ki bosta omogočala sprotno spremljanje delovanja sončne elektrarne in s tem poživila redni učni proces. Veseli me, da je elektrarna postavljena na naši šoli, kajti pomen šole je vedno bil posredovanje znanja za prihodnost. S tem dejanjem smo to ponovno potrdili.«
Dr. Simon Muhič se že vso profesionalno kariero ukvarja z energetiko in obnovljivimi viri energije kot podjetnik kakor tudi kot visokošolski učitelj – docent na področju strojništva. Na tem področju sodeluje z velikimi slovenskimi podjetji in vidnejšimi strokovnjaki in znanstveniki. Kot občan občine Ivančna Gorica se je v skrbi za trajnostni razvoj občine še posebej zavzel za možnost izkoriščanja obnovljivih virov energije.
erevija varčujem z energijo sončna energija fotovoltaika osnovna šola stična dušan strnad varčevanje energije