Vse biološke čistilne naprave delujejo na enak način. Čistilne bakterije v njih morajo biti v dobri kondiciji, da lahko hitro in učinkovito predelajo in očistijo vsebino.
Tudi voda ni dobra
Stalen dotok meteorne vode, podtalnice, staljenega snega ali ledu, večje količine vroče vode nad 35°C ter voda iz bazenov ali jacuzzijev, zmanjšajo učinkovitost, saj preveč razredčijo vsebino. Uničevanje koristnih bakterij z izpuščanjem kislin (pH pod 6,5) in močnih lugov (pH nad 8,5) tudi zmanjša njihovo število. Enako se zgodi, če v napravo naenkrat odplavljamo večje količine soli, gnojnico živalskega izvora ter razne strupe ali umetna gnojila. Zgodilo se je tudi, da je velika poraba močnih antibiotikov porušila ravnotežje v napravi. Posledica je pojav neprijetnega vonja, rešitev pa praznjenje rezervoarja ter ponovno dodajanje bakterij, ki nato hitro vzpostavijo normalno stanje.
Okolju prijazna čistila so ob enakih cenah enako učinkovita kot tista druga |
Kaj pa gospodinjski odpadki
Mast, mineralno ali jedilno olje (tudi iz konzerve) ne sodi v noben odtok, tudi v biološko čistilno napravo ne. Enako velja za bencin, topila za barve, močna barvila, odpadne barve ter snovi ki močno smrdijo. Odpadki hrane, koruza, solata, krompir ali olupki spadajo na kompost in ne v odtok. V noben odtok ne splakujemo tudi vlažilnih robčkov, nerazgradljivega papirja, tekstilnih ostankov ali damskih vložkov.
Pranje in čiščenje biološke čistilne naprave
Normalno pranje perila biološki čistilni napravi ne škodi. Pri tem se držimo navodil proizvajalca in zlasti tekočih pralnih praškov ne predoziramo, saj nekateri vsebujejo celo nevarna topila. Ena merica je dovolj, saj že proizvajalec pretirava, ker želi prodati čim več praška. Peremo v intervalih in ne deset strojev na dan, izogibamo pa se tudi uporabi čistil s klorom in kislinami (Cevosan, Muscolo). Pred nakupom čistil in pralnih praškov pregledamo sestavo, ki se običajno nahaja v drobnem tisku.
Najboljša rešitev za biološko čistilno napravo in na splošno za okolje je uporaba linije bioloških čistil ( n. pr. znamke Frosch, Ecover). Za čiščenje lahko uporabimo tudi nadomestke, kis, citronsko kislino ali sodo bikarbono, ki jih sami zmešamo v učinkovite pripravke. Če dodamo še dišeče eterično olje, bomo dosegli enak ali še boljši učinek kot z napadalnimi industrijskimi čistili. V Waldorfskem vrtcu otroke učijo, da na zobni krtački zadostuje samo kepica zobne paste, zato da bodo ribice lažje dihale. Če bomo vsaj delno prevzeli tak način odnosa do okolja, imajo naši otroci in vnuki veliko boljše izglede, zato ne pretiravajmo z uporabo čistil in praškov.
Podrobni tehnični podatki in dodatne informacije so dosegljive na www.cistilnenaprave-dezevnica.si
Podobni članki