Velik del Slovenije je označen kot vodovarstveno območje. Zato je biološko čiščenje odpadnih voda postalo nujno. Marsikje na podeželju ali v nestrnjenih naseljih kanalizacijskega omrežja ni, ali priklop ni mogoč. V zadnjih desetletjih se je z odpadnimi vodami ravnalo zelo nespametno, odpadne vode so se nekontrolirano odvajale v zemljo. Ta ima sicer čistilno sposobnost in te odplake naravni poti očisti preden proniknejo v podtalnico in kasneje v naše kozarce. Vendar je ta sposobnost zemlje omejena, saj se v zadnjih letih nasploh uporablja veliko kemičnih sredstev, ki končajo v odplakah. Odpadno vode je zato je potrebno čimbolj prečistiti, preden jo spustimo v okolje. Pripomoček, ki je namenjen prav temu, je biološka čistilna naprava. Mala čistilna naprava je primerna za gospodinjstva, enostavna za uporabo, poraba energije za delovanje je zelo majhna, ob pravilni uporabi ne zaznamo smradu iz nje.
Mala čistilna naprava je nujna na področjih brez kanalizacije
Kako deluje mala čistilna naprava?
Vse biološke čistilne naprave delujejo na enak način. Čistilne bakterije v njih morajo biti v dobri kondiciji, da lahko hitro in učinkovito predelajo in očistijo vsebino. Stalen dotok meteorne vode, podtalnice, staljenega snega ali ledu, večje količine vroče vode nad 35°C ter voda iz bazenov ali jacuzzijev, zmanjšajo učinkovitost, saj preveč razredčijo vsebino. Uničevanje koristnih bakterij z izpuščanjem kislin (pH pod 6,5) in močnih lugov (pH nad 8,5) tudi zmanjša njihovo število. Enako se zgodi, če v napravo naenkrat odplavljamo večje količine soli, gnojnico živalskega izvora, ter razne strupe ali umetna gnojila. Zgodilo se je tudi, da je velika poraba močnih antibiotikov porušila ravnotežje v čistilni napravi. Posledica je pojav smradu iz čistilne naprave , rešitev pa praznjenje rezervoarja, ter ponovno dodajanje bakterij, ki nato hitro vzpostavijo normalno stanje.
Delovanje male čistilne naprave
Čistilna naprava očisti odpadno vodo v treh korakih
Ko odplake pritečejo v čistilno napravo, se vključi kompresor, ki prezrači vsebino, ter tako povzroči aktiviranje mikroorganizmov. Ko se prezračevanje odplak izključi in se vsebina v čistilni napravi umiri, blato počasi potone na dno rezevoarja čistilne naprave. Na vrhu ostane očiščena voda , v naslednji fazi očiščeno vodo izčrpa avtomatika . V enakem zaporedju se ponovno začne čiščenje, ki odpadno vodo očisti skoraj 100%.
Vgradnja male čistilne naprave
Mala čistilna naprava za gospodinjstva je lahko betonska ali iz plastične mase. Vgradi se v zemljo, in sicer na način da ta ni moteča za okolico. Viden je le pokrov čistilne naprave, ki je pohoden, pri nekaterih ponudnikih tudi prevozen. Če se odločimo za čistilno napravo iz plastike, je potrebno biti pazljivejši. Izkopati je potrebno nekoliko večjo luknjo kot pri betonski čistilni napravi.
Za izkop luknje za malo čistilno napravo je najbolj smotrno najeti delovni stroj - bager
Najbolje je naročiti delovni stroj, ki bo luknjo izkopal in jo kasneje zasul. Strojna ura delovnega stroja stane okrog 30 EUR. Ob montaži čistilne naprave plastični rezervoar položimo na podlago iz peska in ga s peskom tudi zasujemo. Sproti, ko ga zasipavamo, ga enakomerno napolnimo z vodo, da plastika ne poči. Za priklop čistilne naprave (elektrika, cevni odvodi) je najbolje, da se dogovorite s ponudnikom čistilne naprave. Za počitniške hiše in vikende z manj odpadne vode, obstajajo tudi čistilne naprave brez elektrike.
Ko je mala čistilna naprava vgrajena, je viden le pokrov, ki je pohoden.
Za male čistilne naprave ni potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja. Upoštevati je treba lokalne prostorske akte glede odmikov od sosednjih meja. Potrebno je pridobiti vodno soglasje, ki ga izda Direkcija RS za vode in o vgradnji obvestili občinsko komunalno podjetje.
Cena čistilne naprave
Strošek vgradje male čistilne naprave se giblje okrog 4.000 EUR.
Nasveti za zbiranje deževniceV štiričlanskem gospodinjstvu letno odteče preko 200.000 litrov pitne vode. Če si podrobneje pogledamo porabo vode, dnevno porabimo okrog 150 l vode. Za namakanje vrtov zadostuje že enostavna in cenovno ugodna rešitev. Če imate velik vrt z večjo potrebo po vodi ali pa želite deževnico izkoristiti tudi v hiši, je priporočljiva vgradnja podzemne naprave za zbiranje deževnice. |
Kaj pa gospodinjski odpadki in čistilna naprava
Mast, mineralno ali jedilno olje (tudi iz konzerve) ne sodi v noben odtok, tudi v biološko čistilno napravo ne. Enako velja za bencin, topila za barve, močna barvila, odpadne barve, ter snovi ki močno smrdijo. Odpadki hrane, koruza, solata, krompir ali olupki spadajo na kompost in ne v odtok. V noben odtok ne splakujemo tudi vlažilnih robčkov, nerazgradljivega papirja, tekstilnih ostankov ali damskih vložkov.
Okolju prijazna čistila so ob enakih cenah enako učinkovita kot tista druga
Kako prati in čistiti, da bo biološka čistilna naprava delovala optimalno?
Normalno pranje perila biološki čistilni napravi ne škodi. Pri tem se držimo navodil proizvajalca in zlasti tekočih pralnih praškov ne predoziramo, saj nekateri vsebujejo celo nevarna topila. Ena merica je dovolj, saj že proizvajalec pretirava, ker želi prodati čim več praška. Peremo v intervalih in ne deset strojev na dan, izogibamo pa se tudi uporabi čistil s klorom in kislinami (Cevosan, Muscolo). Pred nakupom čistil in pralnih praškov pregledamo sestavo, ki se običajno nahaja v drobnem tisku.
Najboljša rešitev za biološko čistilno napravo in na splošno za okolje je uporaba linije bioloških čistil ( n. pr. znamke Frosch, Ecover). Za čiščenje lahko uporabimo tudi nadomestke, kis, citronsko kislino ali sodo bikarbono, ki jih sami zmešamo v učinkovite pripravke. Če dodamo še dišeče eterično olje, bomo dosegli enak ali še boljši učinek kot z napadalnimi industrijskimi čistili. V Waldorfskem vrtcu otroke učijo, da na zobni krtački zadostuje samo kepica zobne paste, zato da bodo ribice lažje dihale. Če bomo vsaj delno prevzeli tak način odnosa do okolja, imajo naši otroci in vnuki veliko boljše izglede, zato ne pretiravajmo z uporabo čistil in praškov.
Vas zanima cena, izvedba ali garancija male čistilne naprave? Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Povezane vsebine