Milijone let se okrog nas in skozi nas pretakajo iste molekule vode, saj je naš planet, podobno kot vesoljska ladja, zaprt sistem. V vesolju astronavti dobesedno pijejo svoj filtriran urin, na Zemlji pa to opravijo tla pod nami, ki med ponikanjem prečistijo padavine, ki jih nato črpamo iz studencev kot kristalno čisto pitno vodo. S cestami, parkirišči, hišami in mesti smo neprehodno zatesnili velike površine zemljišč in onemogočili ponikanje ter filtriranje. Zato je ta izjemno pomemben naravni krogotok potrebno čim prej vrniti v prejšnje stanje.
Ponikalne košare in tuneli onogočajo ponikanje in zadrževanje padavinskih vod |
Vsa oprema je pripravljena
Tehniki so hitro našli dobre rešitve in izdelali ponikalno ter zadrževalno opremo, ki jo vkopljemo in s tem rešimo problem, ki smo ga sami povzročili. Za manjše količine padavin zadostuje vgradnja ponikalnih košar. Kadar so količine zbranih padavin večje, jih zemlja ne bo mogla vpiti v kratkem času, zato vgradimo zadrževalna polja, ki so podzemni rezervoarji, kjer se voda lahko zbira in nato počasi ponikne. Takšnih polj pri nas še nimamo, pa bi jih nujno potrebovali. Za velike sisteme imajo projektanti na razpolago geološke raziskave in izračune, zato lahko proizvajalec opreme Armex potrebno velikost izračuna do litra natančno.
Postopek ugotavljanja vpojnosti zemljišča |
Moja lastna ponikalnica
Izkopa in vgradnje ponikalnih blokov se lahko lotimo sami, vendar moramo prej narediti preizkus vpojnosti zemljišča. Izkopljemo kvadratno jamo 0,5 x 0,5 m, globoko 50 cm in opravimo postopek, opisan v tabeli. Ta podatek in kvadraturo strehe pošljemo na info.armexŽsiol.net, njihovi strokovnjaki pa nam bodo predlagali, kakšno ponikalnico potrebujemo. Oprema za 1m3 veliko ponikalnico stane okrog 150 €, potrebovali pa bomo še prešit najmanj 200 gramski geotekstil, v katerega ovijemo ponikalnico in ga graditelji običajno kupujejo v gradbenih firmah v svoji bližini.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fieldsArmex armature d.o.o.