Obnovljivi viri energije bodo v nekaj letih konkurenčni fosilnim, zlasti premogu.
Ljubljana – Medvladni panel za podnebne spremembe (IPCC), ki daje glavno znanstveno podlago za pogajanja in odločitve o ukrepanju proti spreminjanju podnebja, je v Abu Dabiju predstavil še poročilo o prehodu na obnovljive vire energije. Po poročilu, ki se naslanja predvsem na Greenpeaceovo Energetsko (r)evolucijo, je mogoče do leta 2050 z že zdaj izkoristljivega 2,5 odstotka obnovljivih virov zadostiti 80 odstotkov potreb po energiji.
Poročilo IPCC je usklajeno s 194 vladami sveta, zato je pomembna ugotovitev, da ni ovir v razpoložljivosti obnovljivih virov; edina je politika. Poleg tega poročilo na pregledu temelji več kot 160 energetskih scenarijev, zato bo to pomembno v vseh prihodnjih razpravah o prihodnosti energetike.
»Z zgolj 2,5 odstotka dosegljivih obnovljivih virov energije (OVE) bi do leta 2050 s trenutno razpoložljivimi tehnologijami lahko zadostili do 80 odstotkov svetovnih energetskih potreb,« je zapisano v novem poročilu IPCC. Poudarjen je tudi potencial energije iz obnovljivih virov, da bi prevzel glavno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb in povečevanju dostopa do energije, pravičnosti in varnosti. Kljub temu so v energetski politiki občutne ovire, ki jih je treba odstraniti, da bi lahko sprostili vse možnosti energije iz obnovljivih virov…