Z varčnejšimi sijalkami 850.000 evrov prihranka

Avtor: Urban Červek

Maribor – Mestna občina Maribor plača za elektriko, ki jo porabi javna razsvetljava, približno 1,7 milijona evrov na leto. Z uporabo varčnejših sijalk bi lahko ta znesek najmanj prepolovili. Ker bo v nekaj letih zaradi strožje zakonodaje treba po vsej Sloveniji zamenjati stare svetilke javne razsvetljave z novimi, ki bodo varčnejše in bodo manj svetlobno onesnaževale okolje, pripravljajo na občini strategijo prenove javne razsvetljave. Zamenjava vseh 14.500 svetilk bo po prvih ocenah stala od tri do sedem milijonov evrov.Neprimernih svetilk, ki niso povsem zasenčene in svetijo tudi nad vodoravnico ter jih bo treba do leta 2016 zamenjati, je v Mariboru kar 90 odstotkov, so sporočili iz podjetja Nigrad, ki v mestu skrbi za javno razsvetljavo. Uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja med drugim določa, da poraba energije za javno razsvetljavo na prebivalca občine ne sme presegati 44,5 kWh na leto, kar je pol manj, kot je porabijo sedaj v Mariboru – 89,6 kWh na prebivalca na leto.

Mariborska občina plača za elektriko za javno razsvetljavo 1,7 milijona evrov na leto – Zamenjava 14.500 svetilk bo stala od tri do sedem milijonov

 

Maribor – Mestna občina Maribor plača za elektriko, ki jo porabi javna razsvetljava, približno 1,7 milijona evrov na leto. Z uporabo varčnejših sijalk bi lahko ta znesek najmanj prepolovili. Ker bo v nekaj letih zaradi strožje zakonodaje treba po vsej Sloveniji zamenjati stare svetilke javne razsvetljave z novimi, ki bodo varčnejše in bodo manj svetlobno onesnaževale okolje, pripravljajo na občini strategijo prenove javne razsvetljave. Zamenjava vseh 14.500 svetilk bo po prvih ocenah stala od tri do sedem milijonov evrov.

 

Neprimernih svetilk, ki niso povsem zasenčene in svetijo tudi nad vodoravnico ter jih bo treba do leta 2016 zamenjati, je v Mariboru kar 90 odstotkov, so sporočili iz podjetja Nigrad, ki v mestu skrbi za javno razsvetljavo. Uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja med drugim določa, da poraba energije za javno razsvetljavo na prebivalca občine ne sme presegati 44,5 kWh na leto, kar je pol manj, kot je porabijo sedaj v Mariboru – 89,6 kWh na prebivalca na leto.

 

Vlasta Krmelj iz Energetske agencije za Podravje, ki pripravlja načrt prenove javne razsvetljave v občini, je povedala, da je približno 14.500 svetilk mariborske javne razsvetljave lani porabilo približno 12 milijonov kWh električne energije. Zanjo je občina plačala približno 1,7 milijona evrov. Ko bodo porabo prepolovili, bo tudi plačilo pol manjše, torej bo občina prihranila 850.000 evrov na leto. Po prvih ocenah bi zamenjava vseh svetilk stala od tri do sedem milijonov evrov, odvisno od tega, ali se bodo odločili zgolj za zamenjavo sijalk ali pa za zamenjavo celotnih svetilk, vključno s sistemi za regulacijo. To bo odvisno tudi od tega, koliko denarja EU jim bo uspelo dobiti. Na ministrstvu za okolje in prostor že pripravljajo tovrsten razpis, ki bo verjetno objavljen že na začetku prihodnjega leta.

 

Študija, v kateri so popisali vse svetilke, bo kmalu končana, je povedal Vlasta Krmelj. Po njenih besedah jo bodo predstavili javnosti na začetku prihodnjega leta. »Šele takrat se bomo začeli konkretno pogovarjati s ponudniki novih svetilk. Številni nam že zdaj ponujajo svoje rešitve kot najboljše, vendar hočemo najprej natančno proučiti stanje in pripraviti podrobne izračune,« je pojasnila Vlasta Krmelj. »Za obnovo razsvetljave bomo z javnim razpisom izbrali najugodnejšega ponudnika. Želimo si, da bi bila obnova opravljena čim prej, saj bodo tako prihranki večji,« je povedal Andrej Kačič, na Nigradu odgovoren za javno razsvetljavo.


Vir: www.delo.si

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE