Deset najbolj zanimivih inovacij s področja obnovljive energije

Avtor: eko.dnevnik.si, guardian

Deset najbolj zanimivih inovacij s področja obnovljive energije Združeni arabski emirati, ki kljub ogromnim zalogam nafte in plina namenjajo velike količine denarja v projekt prvega ogljično nevtralnega mesta (Masdar), so se z željo, da pod žgoče arabsko sonce pritegnejo največje strokovnjake, povezali s priznanim Massachusetts institute for technology (MIT), v Abu Dhabiju pa so organizirali tudi svetovno konferenco energetske prihodnosti, ki seveda temelji na obnovljivih virih energije. Na njej so predstavili več inovativnih rešitev, guardian pa je izbral deset najbolj zanimivih.

Združeni arabski emirati, ki kljub ogromnim zalogam nafte in plina namenjajo velike količine denarja v projekt prvega ogljično nevtralnega mesta (Masdar), so se z željo, da pod žgoče arabsko sonce pritegnejo največje strokovnjake, povezali s priznanim Massachusetts institute for technology (MIT), v Abu Dhabiju pa so organizirali tudi svetovno konferenco energetske prihodnosti, ki seveda temelji na obnovljivih virih energije. Na njej so predstavili več inovativnih rešitev, guardian pa je izbral deset najbolj zanimivih.

Moč višinskih vetrov

Manjše ameriško – indijsko podjetje Skymill Energy se povsem resno trudi „ukrotiti“ močne vetrove, ki pihajo na nadmorski višini nad 9000 metri s hitrostjo, večjo od 300 kilometrov na uro. Pri Skymill nameravajo moč višinskih vetrov ukrotiti z nekakšnimi letečimi oziroma lebdečimi vetrnicami – opisujejo jih kot helikopterje -, ki bi bile povezane z generatorjem na tleh. Po poročanju guardiana, pri Skynill ocenjujejo, da bi lahko proizvajali energijo, ki bi bila cenejša od premoga, ter pravijo, da jih podpirajo nekdanji Nasini strokonjaki, indijski tehnologi in družba Boeing. S poskusi naj bi v Indiji začeli prihodnje leto.

Tovarne poljščin

Korejska družba Semi – Materials namerava proizvajati ogromne količine hrane s posebno tehnologijo, ki ne potrebuje zemlje, temveč le hranilne snovi, vodo in LED svetila. Hrano bi proizvajali v nekakšnih tovarnah, energijo pa bi pridobivali s pomočjo fotovoltaike. Natančno nadzorovano okolje je po mnenju Korejcev primerno za pridelavo poljščin in je varno pred virusi, bakterijami in slabim vremenom.

Ostale inovacije:

  • “Puščavska zemlja“

  • Geotermalna energija

  • “Sončna odlagališča“

  • Hiše iz smeti

  • Zračni sendvič

  • Puščavske oaze

  • Prihodnost v algah

  • Sončni hladilniki

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE