V svetovnem merilu okoli 6,4 trilijona litrov urina dnevno konča v kanalizaciji ali neposredno v naravi. Zato britanski strokovnjaki razvijajo način, kako urin uporabiti za proizvajanje električne energije.
Čeprav na prvi pogled vse skupaj še najbolj spominja na prvoaprilsko šalo, so na Univerzi Zahodne Anglije v Bristolu smrtno resni. Dr. Ioannis Ieropoulos je s svojo ekipo ta teden objavil študijo, v kateri raziskuje, ali bi lahko urin uporabili za mikrobne gorivne celice, poroča Guardian.
Ieropoulos s kolegi ugotavlja, da je v urinu veliko kemikalij, ki bi jih lahko uporabili v katodni polovici gorivne celice za reakcijo z bakterijami v anodi. Prvi testi so potrdili, da so gorivne celice s pomočjo urina uresničljive, zato ekipa zdaj želi izdelati prototipni sistem, s katerim bi lahko zagotovili dovolj električne energije za oskrbo domov, podjetij ali celo manjše vasi. Strokovnjaki se trenutno najbolj posvečajo uporabi 38 milijard litrov urina, ki jih vsak dan izločijo živali na farmah. Urin in iztrebki živali na farmah namreč povzročajo okoljski problem, če kmetje z njimi ne ravnajo pravilno. Zato britanski znanstveniki menijo, da bi sistem pridobivanja gorivnih celic uspešno očistil urin. Tako ne bi potrebovali dragih in energetsko potratnih čistilnih naprav za ravnanje z živalskimi iztrebki.
Zaenkrat je ekipi strokovnjakov uspelo proizvesti le manjšo količino električne energije, vendar bodo poizkusili tudi z večjimi količinami. „Vpliv bi bil lahko gromozanski, saj bi nam omogočalo, da bi ‘odplake’ uporabljali na nov način. To predstavlja velik potencial za prihodnost,“ je prepričan Ieropoulos…