Ogrevanje hiše s samooskrbno električno energijo

Bomo lahko imeli ogrevanje skoraj popolnoma zastonj z lastno sončno elektrarno?

S sprejetjem Uredbe o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov (Net metering), je možno z vgradnjo mikro sončne elektrarne na streho objekta, v večji meri znižati stroške za ogrevanje.

Letni strošek za ogrevanje hiše in priprava tople vode predstavlja veliko finančno obremenitev. Vsakdo bi si želel imeti »zastonj ogrevanje«. Seveda to velja v primeru uporabe ogrevalnih naprav, katera kot primarni vir, uporablja električno energijo. Kot najbolj primerne za uporabo, so vsekakor toplotne črpalke vseh vrst, uporabimo pa lahko tudi varčne električne radiatorje, infrardeče panele, električno talno ogrevanje, električne peči za centralno ogrevanje ipd.

 

Ogrevanje hiše s sončno elektrarno

 

Kako poteka priklop na novo samooskrbno sončno elektrarno?

Sistem Net Metering – sistem t.i. samooskrbe z električno energijo omogoča izgradnjo sončne elektrarne ali elektrarne, ki proizvaja električno energijo iz obnovljivih virov (sonce, veter, voda) s priklopom na nizkonapetostno inštalacijo objekta.

Pred priklopom bo potrebno obstoječi števec električne energije nadgraditi ali pa ga zamenjati s števcem, ki omogoča obračun za prevzeto in oddano električno energijo iz (v) omrežja (e). Pred priklopom na omrežje, bo lastnik potreboval spremembo soglasja za priključitev. Obračun med prevzeto in oddano električno energijo v omrežje se bo izvedel 1 krat letno, pri čemer se morebitni viški oddani v omrežje, predajo dobavitelju. Zaradi tega je priporočljivo da se moč sončne elektrarne optimizira na nekaj manj kot 100% potreb po električni energiji na leto.

 

soncna elektrarna na hisi

 

baner soncne elektrarne

Primer samooskrbe z električno energijo hiše (200 m2)

V primeru ogrevanja hiše velikosti do cca. 200 m2, se predvideva letna poraba električne energije s toplotno črpalko zrak – voda cca. 5.000 – 6.000 kWh na leto. Ob predpostavki, da je povprečna poraba električne energije za gospodinjstva, brez ogrevanja, nekje 3.500 kWh na leto, nam seštevek pokaže, da je poraba električne energije na letnem nivoju nekje okoli 10.000 kWh. V primeru samooskrbe bi v tem primeru bilo potrebno vgraditi sončno elektrarno moči med 8 do 9 kWp.

 

enertec net metering soncna elektrarna avto samooskrba

 

Primer, ko nas ne ogreva toplotna črpalka

V primeru ogrevanja hiše z električnimi radiatorji ali IR paneli, bi bilo potrebno predvideti višjo moč elektrarne, moči 11 kWp, katera bi na letnem nivoju proizvedla dobrih 12.000 kWh. Količina proizvedene električne energije bi v tem primeru zadoščala za pokritje večine stroškov za ogrevanje 200 m2 velike hiše z vgrajeno termoizolacijo in kvalitetnim stavbnim pohištvom. Je pa investicija v ogrevalni sistem v tem primeru nižja, nekaj višja pa je investicija v samo sončno elektrarno.

 

Zavarovani pred višanjem cen električne energije

Tako sončne elektrarne, kot ogrevalni viri na električno energijo, so zelo zanesljive naprave. Pridobite lahko tudi subvencijo in kreditiranje Ekosklada. Pričakovana življenjska doba za omenjene sisteme je med 20 do 25 let. S sistemom samooskrbe si lahko na ta način omogočite brezskrbno prihodnost, tudi v primeru povišanje cen za električno energijo.

 


">
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.